Kino dla Ciebie

STAŃ PRZY MNIE (1986)

stań przy mnie8/10

Gatunek – dramat, familijny

Produkcja – USA

Rok – 1986

Reżyseria – Rob Reiner

Scenariusz – Raynold Gideon, Bruce A.Evans

stań przy mnie

„Stań przy mnie” ( oryginalny tytuł „Stand by Me” ) to jedna z nielicznych ekranizacji prozy Stephena Kinga, która spełniła moje oczekiwania. Zachwyciła mnie podobnie jak pierwowzór literacki – opowiadanie „Ciało”.
Film jest pięknym obrazem o przyjaźni, marzeniach i dorastaniu. I wbrew temu czego moglibyśmy oczekiwać po autorze opowiadania nie jest to film grozy.

„Stań przy mnie” zachwyca przede wszystkim niezwykle dobrą grą aktorską nastoletnich przyjaciół, doskonale nakreślonym obrazem Ameryki lat 50-tych ubiegłego wieku i niezapomnianą muzyką. Niepowtarzalny klimat oddają proste zdjęcia, bardzo realistyczne, przemawiające do widza swoim pięknem. To film, który przenosi nas w świat dzieciństwa i marzeń, świat przygody i jakże trudny świat dorastania.
Świetny klimat, jaki dało się odczuć w opowiadaniu Stephena Kinga jest wyczuwalny również w ekranizacji. Piękna historia, niezwykle pięknie opowiedziana zachwyci na pewno niejednego kinomana. Niby prosta historia, bardzo sentymentalna, opowiadana z perspektywy czasu ma swój niepowtarzalny urok.

„Stań przy mnie” należy do filmów, które mimo upływu czasu nie tracą nic na swojej wartości. Potrafią wzruszać i bawić, zmuszać do refleksji i wspomnień. Mimo, że to film o młodzieży nie jest to obraz, który zrozumie dziecko. Ten film można w pełni przeżyć będąc dojrzałą osobą, z bagażem przeżyć i wspomnień z młodości. Piękny obraz i mimo prostej fabuły nie nużący – wart obejrzenia.
Polecam. Ja na pewno wrócę do niego jeszcze niejeden raz.

stań przy mnie 7.8/10

stań przy mnie8.1/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *