Kino dla Ciebie

ABSOLWENT (1967)

Absolwent (1967)9/10

Gatunek – dramat obyczajowy

Produkcja – USA

Rok -1967

Reżyseria -Mike Nichols

Scenariusz – Buck Henry, Calder Willingham

Absolwent (1967)

„Absolwent” ( oryginalny tytuł „The Graduate” ) to doskonała ekranizacja powieści Charlesa Webba. Klasyka kina – film kultowy z rewelacyjnym Dustinem Hoffmanem w tytułowej roli, dzięki której zyskał on sławę i stał się idolem swojego pokolenia. Dustin Hoffman doskonale wtopił się w odtwarzaną przez siebie postać Banjamina Braddocka. Zagrał niezwykle przekonująco, całym sobą oddając uczucia, wątpliwości i bunt jakie rodziły się w sercu młodego bohatera.

„Absolwent” jest filmem perfekcyjnie ukazującym klimat lat 60tych dwudziestego wieku, pokazującym przekrój amerykańskiego społeczeństwa. Główny temat pojawiający się w filmie nie jest odkrywczy, nie jest nowy. To jeszcze jeden obraz o wkraczaniu w dorosłość. Ukazuje on młodzieńczy bunt i sprzeciw wobec ogólnie przyjętym normom i zasadom. To film mówiący również o tym, że aby iść do przodu, aby zrealizować swoje marzenia trzeba po prostu do nich dojrzeć, trzeba być odważnym i działać często wbrew otoczeniu.
Prosta i z pozoru banalna historia została opowiedziana w filmie w taki sposób, że ogląda się ją niezwykle przyjemnie. Bo proste sprawy pokazane w obrazie towarzyszą każdemu pokoleniu ludzi młodych wkraczających w nowy, nieznany świat dorosłych.

Ponadczasowy wydźwięk „Absolwenta” to zasługa świetnego scenariusza i reżyserii, perfekcyjnej gry aktorskiej i kultowej muzyki. Simon & Garfunkel i ich utwory pojawiające się w obrazie na stałe wpisały się już do historii muzyki. Doskonale oddały klimat filmu – jego melancholijny i refleksyjny charakter.
O tym, że jest to film wart obejrzenia niech świadczą chociażby opinie krytyków filmowych. Obraz został bowiem wielokrotnie nominowany i nagradzany. Uhonorowany m.in. Oscarem dla najlepszego reżysera, pięcioma statuetkami Złotego Globu, czterema nagrodami Bafta.
Mimo, że film nakręcono prawie pół wieku temu nadal wzbudza on podziw, urzeka kolejne pokolenia kinomanów. Ja oglądałam go po raz czwarty i na pewno nie ostatni :). Zdecydowanie polecam ! To pozycja obowiązkowa dla każdego fana dobrego kina.

Absolwent (1967) 7.9/10

Absolwent (1967)8.0/10

2 komentarze do “ABSOLWENT (1967)

  1. Kultowy film, kultowa muzyka i kultowy Dustin Hoffman. Film ponadczasowy dla wszystkich, którzy byli i są buntownikami. Również polecam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *