Kino dla Ciebie

AMATOR (1979)

Amator 9/10

Gatunek – obyczajowy, psychologiczny, polityczny

Produkcja – Polska

Rok – 1979

Reżyseria – Krzysztof Kieślowski

Scenariusz – Krzysztof Kieślowski

Amator

„Amator” to doskonały film Krzysztofa Kieślowskiego z Jerzym Stuhrem w roli filmowca – amatora Filipa Mosza.
Piękny film o miłości do kina, o odkrywaniu prawdy i pasji, która kieruje całym życiem. Kieślowski opowiada w nim historię zwykłego człowieka zafascynowanego kinematografią.
Człowieka, który musi podejmować trudne decyzje, który zaczyna rozumieć kino i jego rolę w ukazywaniu świata i prawdy.
Jerzy Stuhr swoją perfekcyjną grą aktorską świetnie zobrazował dylematy rządzące życiem Filipa i jego wyborami. Przedstawił bardzo sugestywnie jego emocje, zagubienie i zmiany jakie nastąpiły w postrzeganiu świata.

„Amator” fascynuje swoją prostotą a jednocześnie głębią. Oglądając film czasami odnosi się wrażenie, że to doskonały dokument o życiu i pracy filmowców. Ale nie tylko o tym. Bardzo realistycznie ukazano w nim bowiem naszą polską rzeczywistość lat 70-tych: układy, absurdy i szarość życia.
W mojej ocenie „Amator” to jeden z najwybitniejszych polskich filmów. Poruszający ważne i ponadczasowe problemy – problemy ludzi młodych, problemy społeczne i polityczne. Ukazuje jednak przede wszystkim wpływ sztuki na życie człowieka.

Po seansie musimy odpowiedzieć sobie na pytania jakie płyną z filmu: Czy warto poświęcić wszystko dla swoich pasji? Czy warto podejmować ryzyko jeśli wiąże się ono ze zmianami w naszym życiu?
Czy warto … ?
To film, który jest obowiązkową pozycją dla każdego kinomana. Zdecydowanie polecam! Ja żałuję tylko jednego – szkoda, że takie filmy rodzimej produkcji coraz rzadziej powstają…

https://www.youtube.com/watch?v=4PLDLf6VjDs

Amator8.0/10

4 komentarze do “AMATOR (1979)

    1. Zgadza się – to już klasyka polskiej kinematografii. Genialna konstrukcja i genialny Stuhr – pozycja obowiązkowa !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *