Kino dla Ciebie

AMELIA (2001)

Amelia9/10

Gatunek – dramat, komedia romantyczna

Produkcja – Francja, Niemcy

Rok – 2001

Reżyseria – Jean-Pierre Jeunet

Scenariusz – Jean-Pierre Jeunet, Guillaume Laurant

Amelia

„Amelia” (oryginalny tytuł „Le fabuleux destin d’Amelie Poulain) jest magicznym i baśniowym filmem łączącym w sobie groteskę i surrealizm.
Mimo, że może on wydawać się banalną komedią z bardzo prostą fabułą to jednak jest genialnym obrazem z przepięknym przesłaniem…”Szczęście jest jak Tour de France- czekasz, a potem chwila i nie ma…Dlatego, kiedy zjawia się szczęście trzeba je łapać! ”

„Amelia” to film z doskonałą scenografią oddającą urok magicznego Paryża, pełnego kolorów, w którym nie ma miejsca na szarość życia. Do tego wspaniała, idealnie dopasowana ścieżka dźwiękowa, która przenosi nas w świat marzeń, baśni i pragnień.
Film zachwyca również mistrzowską grą aktorską, przede wszystkim Audrey Tauton w roli Amelii czy Mattieu Kassovitza jako Nino.
„Amelia” jest swego rodzaju hymnem pochwalnym na cześć życia, pochwałą dobra i miłości.
Życie może być piękne w swojej prostocie i przyjemnościach jakie czerpiemy z codziennych czynności. Musimy jednak odkryć jego piękno, odkryć i zatrzymać to,co daje nam radość.

To film wyjątkowy – trywialny i prosty, z doskonałą drobiazgową narracją. Film, w którym fantazja miesza się z rzeczywistością. Poetycki, magiczny i niezwykle pozytywny. Uczy przede wszystkim tego jak cieszyć się z życia, jak dzielić się swoim szczęściem z innymi i jak żyć aby nie stać się samotną, nieznaną wyspą. Urzekł mnie i zauroczył. Dla mnie to były dwie godziny ciepła, radości i pozytywnych emocji.
To naprawdę istna perełka, której nie sposób się oprzeć, którą trzeba koniecznie obejrzeć. Polecam!

Amelia7.6/10

Amelia8.4/10

3 komentarze do “AMELIA (2001)

  1. W pełni się zgadzam z Twoją oceną :). „Amelia”, zresztą jak wiele innych francuskich filmów, bardzo przypadła mi do gustu. Swoją irracjonalnością, luźnością i urokiem sprawia, że film ogląda się nadzwyczaj przyjemnie. 😉

  2. Jeden z tych filmów, do których mogę wracać co jakiś czas i nigdy mi się nie znudzi. Ciepły, z humorem, z pięknymi scenami, tchnie delikatnością…Chyba niedługo znowu zagości na moim małym ekranie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *