Kino dla Ciebie

ARCYOSZUST (2017)

arcyoszust7.5/10

Gatunek – dramat

Produkcja – USA

Rok – 2017

Reżyseria – Barry Levinson

Scenariusz – Sam Levinson, Samuel Baum i inni


„Arcyoszust” (oryginalny tytuł „The Wizard Of Lies”) to historia  największego oszustwa finansowego w USA jakiego dokonał Bernard Madoff. W filmie pokazano prawdziwe fakty – nie tylko te typowo biznesowe ale również prywatne, z życia Madoffa, jego żony Ruth i całej rodziny.
Obraz należy przede wszystkim do dwóch aktorów. Genialny Robert De Niro wcielając się w rolę Berniego,po raz kolejny udowodnił swój wielki talent aktorski. Jego sposób zachowania, mimika, styl ubierania się wręcz idealnie oddały postać znanego finansisty. Obok niego króluje na ekranie Michelle Pfeiffer w roli żony Madoffa – Ruth. Zagrała według mnie perfekcyjnie kobietę nieświadomą działań męża, zaszczutą i cyniczną. Dobre aktorstwo to jeden z głównych atutów filmu „Arcyoszust”.
Oprócz tego, nie da się ukryć,  jest to obraz technicznie idealny, z bardzo dobrym scenariuszem, zdjęciami i scenografią. Prowadzona w filmie dwutorowo narracja może  wprowadzać pewien chaos dla myśli widza. Jednocześnie jednak pozwala zagłębić się w psychikę Madoffa, poznać motywy jego działania.

„Arcyoszust” nie jest filmem, który krytykuje Wall Street i działania Madoffa. Wręcz przeciwnie. Bernard Madoff został w nim ukazany w sposób niejednoznaczny. Nie kryminalista i nie ofiara ale człowiek, który nie do końca zdawał sobie sprawę ze swoich czynów, który wykorzystał sytuację.
Obraz Levinsona zmusza do przemyśleń, nie pozostawia widza obojętnym.
Nikogo nie osądza. Wnioski z historii musimy wyciągnąć sami. Co najważniejsze – to dobra lekcja o prawdziwych wydarzeniach, które wpłynęły na życie wielu zwykłych ludzi. Lekcja niełatwa, lekcja mocna i wnikliwa.
Obraz uhonorowano dwiema statuetkami Satelity: za najlepszy film telewizyjny w 2018 roku oraz dla najlepszego aktora w filmie telewizyjnym – Roberta de Niro.
Warto poświęcić swój czas na spotkanie z tym filmem.

FILMWEB – 6.6/10

IMDB -6.8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *