Kino dla Ciebie

AŻ DO PIEKŁA (2016)

aż do piekła8/10

Gatunek – dramat,kryminał

Produkcja – USA

Rok – 2016

Reżyseria – David Mackenzie

Scenariusz – Taylor Sheridan


„Aż do piekła” ( oryginalny tytuł „Hell or High Water” ) to przepiękny i głęboko psychologiczny dramat-kryminał-thriller. Opowiada on historię dwóch braci, którzy walcząc z pewną bankową korporacją organizują napady na jej oddziały. Robią to po to, aby zabezpieczyć przyszłość swojej rodziny ale również aby pokazać bank w jego własnej, nieczystej grze.
„Aż do piekła” poraża przede wszystkim przepięknymi zdjęciami Teksasu i Nowego Meksyku, klimatyczną muzyką Nicka Cave’a i doskonałą grą aktorską głównych bohaterów.
Obserwując walkę i bezprawne działanie Toby’ego ( w tej roli Chris Pine) zaczynamy zastanawiać się nad usprawiedliwieniem działań obydwu braci. Jakie granice może przekroczyć człowiek pod presją społeczną? Jak daleko może się posunąć? Czy jego działanie wbrew prawu ma być zawsze potępione? To pytania z jakimi spotkacie się w trakcie seansu.
„Aż do piekła” to film niespieszny z bardzo powolnym tempem, banalną historią ale wykwintnie podaną. Umiejętnie budowane napięcie i oszczędne dialogi to kolejne atuty filmu.
Bardzo dobrze ukazano w obrazie braterską więź i portrety psychologiczne obydwu bohaterów.
To film bardzo realistyczny i prawdziwy z zaskakującym finałem.

Muszę przyznać, że  „Aż do piekła” był dla mnie bardzo subtelną opowieścią, w której tak naprawdę trudno było mi odróżnić dobrych i złych bohaterów.
Mimo, że można go nazwać kinem gangsterskim to nie akcja decyduje o jego wielkości.
Otrzymujemy w nim bowiem doskonałe studium człowieka zagubionego, któremu przyszło żyć w trudnych warunkach ekonomicznych i społecznych.
„Aż do piekła” to bardzo dobre i ambitne kino obok którego nie da się przejść obojętnie. Zdecydowanie polecam.

aż do piekła7.4/10

aż do piekła7.8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *