Kino dla Ciebie

BĄCZEK (2009)

Kino Dla Ciebie9/10

filmweb7.3/10

Kino Dla Ciebie7.1/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Rosja

Rok – 2009

Reżyseria – Vasili Sigarev

Scenariusz – Vasili Sigarev

BĄCZEK (2009)
„Bączek” ( oryginalny tytuł „Volchok” ) był pierwszym filmem jaki stworzył Vasili Sigarev i jak na debiut niezwykle udanym.
Kino rosyjskie jak zwykle uderzyło mnie swoją głęboką psychologią, realizmem i natłokiem trudnych, życiowych prawd.
Nie jest to na pewno film łatwy ale nie da się przejść obok niego obojętnie, nie da się nie myśleć w trakcie seansu i długo po nim.

„Bączek” to film o najgorszym z możliwych cierpień : cierpieniu z braku miłości rodzicielskiej, cierpieniu niechcianego, niekochanego i zbytecznego dziecka. W rolę kilkuletniej, bezimiennej dziewczynki tkwiącej w toksycznym związku wcieliła się Polina Pluchenek. Według mojej oceny zagrała wręcz idealnie przekazując swój smutek, samotność i brak miłości gestami, smutnym wyrazem twarzy i monotonią wypowiedzi. Równie intrygująco, ostro i przekonująco zaprezentowała się Yana Troyanova w roli matki, która nie zna uczuć, która szuka swojego szczęścia w życiu raniąc najbliższych i którą to życie przerasta.

„Bączek” nie jest filmem lekkim, łatwym i przyjemnym to kino na wskroś przepełnione smutkiem, beznadzieją i przerażającym realizmem. Przez cały czas trwania seansu jest brudno, biednie, szaro i … bez uczuć. Film urzekł nie tylko mnie – w 2009 roku otrzymał Nagrodę Publiczności w konkursie Sputnik i Nagrodę Specjalną w Karlowych Warach.
Polecam go wszystkim miłośnikom kina rosyjskiego i tym, którzy nie boją się trudnych, refleksyjnych filmów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *