Kino dla Ciebie

BEASTS OF NO NATION (2015)

Beasts of No Nation8/10

Gatunek – dramat, wojenny

Produkcja – USA

Rok -2015

Reżyseria – Cary Fukunaga

Scenariusz – Cary Fukunaga

BEASTS OF NO NATION

„Beasts of No Nation” to film nakręcony na podstawie głośnej książki nigeryjsko-amerykańskiego pisarza Uzodinma Iweala. Opowiada on o wyimaginowanym kraju afrykańskim ogarniętym wojną, w którym młodzi chłopcy zostają wcieleni do armii i poddani praniu mózgu przez bezwzględnego Dowódcę. W rolę komendanta nadzorującego oddział młodych wojowników wcielił się rewelacyjny Idris Elba. Zagrał on wręcz idealnie – mimika i charakteryzacja doskonale ukazują obsesje przywódcy, jego bezwzględność, oschłość i upartość.

„Beasts of No Nation” jest niezwykle dopracowanym obrazem – przepiękne zdjęcia Afryki, fantastyczni młodzi aktorzy, dialogi, niemal perfekcyjny  scenariusz i reżyseria.
To film bardzo dynamiczny, przerażający i brutalny a jednocześnie piękny. Wojna i jej okrucieństwa zostały pokazane oczami młodego chłopca – Agu, który musi walczyć by przeżyć, musi walczyć mimo że tak naprawdę nie wie co jest dobre a co złe.

Mimo, że opowiedziana w filmie historia jest fikcyjna to przeraża swoją prawdziwością i realizmem. Niejednokrotnie mieliśmy w przeszłości przykłady wykorzystania bezbronnych ludzi, prania mózgu w imię idei. Mam tylko nadzieję, że już nigdy nie będziemy obserwować wykorzystania najmłodszych do bezsensownej walki a historia ukazana w filmie pozostanie tylko fikcją.
„Beasts of No Nation” nagrodzono dotychczas dwiema nagrodami MFF w Wenecji i myślę, że na tym nie koniec 🙂  Czy polecam film ? Zdecydowanie tak.

Beasts of No Nation

7.6/10

Beasts of No Nation 7.9/10

4 komentarze do “BEASTS OF NO NATION (2015)

  1. Faktycznie film, który poraża swoją brutalnością i realizmem. Jeszcze jeden dowód na to jak bezsensowne są walki, na dodatek takie w które zostają zaplątani najmłodsi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *