Kino dla Ciebie

BEZ OBAW, DALEKO NIE ZAJDZIE (2018)

bez obaw, daleko nie zajdzie7.5/10

Gatunek – biograficzny,dramat

Produkcja – USA

Rok – 2018

Reżyseria – Gus Van Sant

Scenariusz – Gus Van Sant

bez obaw, daleko nie zajdzie

„Bez obaw, daleko nie zajdzie” (oryginalny tytuł „Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot”) to dobry dramat biograficzny opisujący historię życia prowokacyjnego karykaturzysty Johna Callahana. Swoim tytułem film nawiązuje do jednego ze znakomitych rysunków Callahana oraz jego autobiografii.
W postać Johna wcielił się Joaquin Phoenix i muszę przyznać, że uczynił to wyśmienicie. Przede wszystkim niezwykle wiarygodnie ukazał uczucia jakie targały przykutym do wózka bohaterem. Jego poszukiwanie samoakceptacji, walkę z demonami przeszłości i pokonywanie swoich słabości. Ekranowy Callahan to człowiek, który będąc wyrzutkiem pragnie znaleźć powody do dumy. Jego specyficzny humor wyrażał przede wszystkim wewnętrzne dylematy jakie targały bohaterem i był jednocześnie ochroną przed własnymi słabościami.
W filmie nie tylko Phoenix uwodzi widza. Uwagę przykuwają także postacie drugoplanowe. Wspomnieć w tym miejscu warto chociażby Jonaha Hilla w roli ekscentrycznego opiekuna zagubionych czy Rooney Mara jako stewardesę Annu.

„Bez obaw, daleko nie zajdzie” jest w mojej ocenie bardzo emocjonującą historią – prostą i prawdziwą, wzruszającą i jednocześnie zabawną. Przedstawia wspaniałą przemianę człowieka uzależnionego od alkoholu w rysownika, który z dnia na dzień staje się sławny i odnajduje cel swojego życia.
To piękna opowieść, w której optymizm miesza się z pesymizmem, wzloty głównego bohatera mieszają się z jego upadkami. Opowieść niezwykle budująca, pokazująca co najważniejsze, że akceptacja samego siebie i walka ze swoimi słabościami mogą zmienić życie na lepsze. Mimo pozornej bezradności możemy wznieść się na wyżyny.

Podsumowując – „Bez obaw, daleko nie zajdzie” nie można z pewnością zakwalifikować do wybitnych filmów ale to ważny obraz, poruszający ważne tematy. Film, który uczy, bawi i wzrusza. Nasączony pozytywnymi emocjami, nie męczy i dostarcza znakomitej rozrywki. Podnosi na duchu.
Świetnie zagrany i świetnie zrealizowany. Niebanalny, uroczy i ciepły. Komediodramat, wzbudzający najpiękniejsze uczucia, w którym przez cały seans kibicujemy głównemu bohaterowi.
Naprawdę warto obejrzeć – polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *