Kino dla Ciebie

BITWA O IRAK (2007)

Kino Dla Ciebie8/10

filmweb7.2/10

Kino Dla Ciebie7.0/10

Gatunek – dramat,wojenny

Produkcja – Wielka Brytania

Rok – 2007

Reżyseria – Nick Broomfield

Scenariusz – Nick Broomfield, Anna Telford

BITWA O IRAK


„Bitwa o Irak” (oryginalny tytuł „Battle for Haditha”) to bardzo dobry, fabularyzowany dokument wojenny. Oparty na faktach – masakra hadycka, która miała miejsce w 2005 roku jest głównym wątkiem wokół którego rozgrywa się akcja filmu. W sposób wiarygodny, realny i bardzo poruszający pokazano rzeczywistość rządzącą Irakiem: fanatyzm religijny i obecność Amerykanów w Iraku.
„Bitwa o Irak” jest obrazem niezwykłym, który pozwala zrozumieć jak bezcelowa jest walka obu stron – bojowników z Al-Kaidy i Amerykanów chcących zaprowadzić pokój i równość. Bardzo dobrze ukazano w filmie żal i poczucie winy ze strony wojowników i żołnierzy, ich osobiste odczucia i ich osobiste problemy.

W filmie zastosowano istotne elementy, które budują autentyzm opowieści – Amerykańskich żołnierzy grają byli marines, większość dialogów jest improwizowana, scenariusz praktycznie powstawał podczas kręcenia filmu, każdy z bohaterów mówi w swoim języku.
Zastosowano tutaj również ciekawą narrację – kilka równoległych opowieści, w których poznajemy głównych bohaterów, zanim ich drogi się łączą. Dzięki temu mamy bardzo obiektywny obraz sytuacji i trudno nam jednoznacznie ocenić kogokolwiek. To mocne kino, wstrząsające fakty i historia, którą warto poznać. Historia ukazująca bezsens wojny.
Polecam ku przestrodze !


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *