Kino dla Ciebie

BLASK (1996)

Blask (1996)8/10

Gatunek -biograficzny, dramat, muzyczny

Produkcja – Australia

Rok – 1996

Reżyseria – Scott Hicks

Scenariusz – Jan Sardi

Blask (1996)

„Blask” (oryginalny tytuł „Shine”) jest filmem opartym na biografii mało znanego w środowisku muzycznym Davida Helfgotta. To bardzo przejmujący i poruszający obraz o pasji, szaleństwie, miłości i despotycznym ojcu. Ojcu, który chce uczynić ze swego utalentowanego syna wielką gwiazdę, spełniając w ten sposób swoje niezrealizowane marzenia.

„Blask” jest filmem, który w sposób niezwykle realistyczny ukazuje jak traumatyczne przeżycia z dzieciństwa mają wpływ na życie dorosłego człowieka. Pokazuje jak niespełnione ambicje rodziców mogą doprowadzić do tragedii, załamania i choroby. Choroby, z której udaje się wyjść dzięki bliskości drugiej osoby, zrozumieniu i uczuciu.
Film jest prawdziwą ucztą dla miłośników dramatów opartych na faktach i melomanów. Dźwięki ponadczasowej muzyki Chopina, Mozarta czy Rachmaninowa zadowolą najbardziej wybrednych słuchaczy.
„Blask” został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami: Oscar dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, Złoty Glob czy nagroda Bafty dla najlepszego aktora i za dźwięk.
Film utorował drogę debiutującemu reżyserowi i otworzył drzwi do kariery mało znanemu australijskiemu aktorowi – Goffrey’owi Rush’owi. To obraz bardzo wciągający, piękny i jednocześnie przejmujący. Piękna bowiem była pasja Davida, człowieka zagubionego i tłamszonego przez chorego z ambicji ojca.

Czy polecam? Oczywiście ! To niezapomniane przeżycie – film aktualny, prawdziwy z doskonałą grą aktorską i znakomicie opowiedzianą historią. Polecam go przede wszystkim rodzicom, jako przestrogę: to co wydaje nam się dobre dla dziecka, może go zniszczyć.
Nie starajmy się nigdy osiągnąć swoich celów kosztem tych, których kochamy.

Blask (1996)

7.9/10

Blask (1996)

7.7/10

 

 

2 komentarze do “BLASK (1996)

  1. cudowny film! Mimo trudnego tematu przewodniego film jest niesamowicie pozytywny! Zauroczył mnie niesamowicie! No i rola Rusha..gość wymiata! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *