Kino dla Ciebie

BLOWUP (1966)

Kino Dla Ciebie7/10

filmweb7.9/10

Kino Dla Ciebie7.7/10

Gatunek – dramat

Produkcja – USA,Wielka Brytania

Rok – 1966

Reżyseria – Michelangelo Antonini

Scenariusz – Michelangelo Antonini,Tonino Guerra

 BLOWUP

„Blowup” (tytuł polski „Powiększenie”) to pozornie błaha historia kryminalna, która urzeka i wymaga od widza dużej wyobraźni.
Film opowiada o życiu i pracy fotografa Thomasa. Cierpiący na nadmiar pracy bohater nie może narzekać na brak towarzystwa. Fotografia jednak wypełnia całe jego życie, kieruje nim i jego postępowaniem.

„Blowup” jest obrazem niejednoznacznym i kontrowersyjnym, iluzja miesza się w nim z rzeczywistością. Piękne, klimatyczne zdjęcia, wszechobecna tajemnica spowodowały, że film oglądałam z dużym zaciekawieniem i dużą dawką niepewności. Mimo prostoty siedziałam jak oczarowana…
Wciągająca fabuła chociaż nie sama fabuła jest w filmie najważniejsza. To refleksje jakie towarzyszą podczas oglądania filmu, klimat, muzyka i rewelacyjne zdjęcia tak oddziałują na wyobraźnię i wszystkie zmysły. „Blowup” pokazuje nam jak złudna bywa rzeczywistość, jak często miesza się z iluzją, jak często sztuka i życie przenikają w szarą rzeczywistość. Ważne aby nie pomylić tych dwóch światów, aby pamiętać w jakim świecie aktualnie się przebywa – Fikcji/Sztuki czy Rzeczywistości.
Fikcja/Sztuka może często zepsuć życie i zburzyć prywatność twórcy i otoczenia. Tak jak stało się to w „Powiększeniu”…

Czy polecam film?
Tak, chociaż ostrzegam, że nie jest to kino „lekkie, łatwe i przyjemne”. Podczas seansu i po nim gwarantowany jednak nadmiar refleksji 🙂 Chciałoby się po raz kolejny rzecz …takich filmów już dzisiaj nie ma…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *