Kino dla Ciebie

BOGOWIE (2014)

Kino Dla Ciebie8/10

filmweb8.2/10

Kino Dla Ciebie8.10

Gatunek – biograficzny,dramat

Produkcja – Polska

Rok – 2014

Reżyseria – Łukasz Palkowski

Scenariusz – Krzysztof Rak

BOGOWIE (2014)

„Bogowie” to bardzo dobra opowieść biograficzna o wybitnym polskim kardiochirurgu – Zbigniewie Relidze. Opowieść, która ukazuje jego walkę, zawziętość, porażki w dążeniu do ważnego celu jakim był pierwszy przeprowadzony w Polsce przeszczep serca.
Ale to nie tylko obraz doskonałego kardiochirurga, to również obraz ludzkiej, codziennej i tej ciemnej strony osobowości Religi.
Walczy on, tak jak to w życiu bywa ze wszystkim – z brakiem pieniędzy, polityką, przekonaniami Polaków i własnym strachem.
Bardzo realistycznie ukazano w filmie pracę zespołu kardiochirurgów- nie brak tutaj fachowych terminów medycznych, morza krwi i perfekcyjnie sfilmowanych operacji. Mimo scen typowo medycznych, mimo scen walki o życie  nie brakuje również momentów humorystycznych.

„Bogowie” bardzo dobrze ukazują schyłek PRL-u – szarość codziennego życia, układy, brak wszystkiego i oczywiście nieodłączny alkohol.
Największym atutem filmu jest w mojej ocenie Tomasz Kot wcielający się w postać Zbigniewa Religi.
On nie grał Religi, on po prostu nim był – bardzo dobrze oddał gesty, ruchy i zachowanie doktora. Nie tylko fizycznie upodobnił się do Religi ale pokazał wręcz idealnie jego determinację, stanowczość, nerwowość i arogancję.
Czasami odnosiłam wręcz wrażenie, że nie patrzę na Tomasz Kota a na znakomitego i niezapomnianego kardiochirurga…

„Bogowie” to wciągający i prawdziwy film, który wbija w fotel, fascynuje i uczy.
Polecam! Pozycja obowiązkowa dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *