Kino dla Ciebie

BRAT (1997)

Kino Dla Ciebie8/10

filmweb7.5/10

Kino Dla Ciebie8.0/10

Gatunek – dramat, kryminał, akcja

Produkcja – Rosja

Rok – 1997

Reżyseria – Aleksiej Bałabanow

Scenariusz – Aleksiej Bałabanow

BRAT (1997)

Nie od dziś wiadomo, że kino rosyjskie to wielkie kino. Szczególnie dramaty, nasączone głęboką psychologią, porażające i porywające. Prawdziwe, słowiańskie z duszą 🙂 Taki jest też „Brat” Aleksieja Bałabanowa. Nie zawiodłam się. To wprawdzie przede wszystkim kryminał, kino gangsterskie, ale jedyne w swoim rodzaju: mocne, dramatyczne i drastyczne. Brud i bieda, gangsterskie układy i świat pełen zła, ukazane zostały w sposób najbardziej realistyczny. Mimo całego dramatyzmu nie brakuje też w filmie czarnego humoru. Takiego na najwyższym poziomie!

Rewelacyjnie spisał się w filmie Siergiej Bodrow młodszy w roli bezdusznego i bezwzględnego płatnego zabójcy. To niemalże postać symboliczna całego młodego pokolenia Rosjan, próbującego odnaleźć się w nowej rzeczywistości. „Brat”, w przeciwieństwie do produkcji amerykańskich, nie jest filmem z gatunku „zabili go i uciekł”, to obraz odrobinę przewidywalny, ale doskonale oddający cały urok rosyjskiej duszy, głównie dzięki doskonałej grze aktorskiej. Dodatkowym atutem filmu jest ścieżka dźwiękowa: typowo rosyjskie nuty, które wspaniale oddają klimat filmu. Atmosferę podkreślają również przepiękne zdjęcia chłodnego i mrocznego Petersburga.

Zdecydowanie polecam. „Brat” to film dla wszystkich fanów kina rosyjskiego i tych, którzy szukają niesztampowości, tak typowej dla niektórych produkcji. Istnieje też druga część tego filmu. Sięgnę po nią z nadzieją, że będzie przynajmniej tak dobra jak „Brat”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *