Kino dla Ciebie

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE (1995)

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE8/10

Gatunek – biograficzny, dramat, romans

Produkcja – Belgia, Francja, Wielka Brytania, Włochy

Rok -1995

Reżyseria – Agnieszka Holland

Scenariusz – Christopher Hampton

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE

„Całkowite zaćmienie” ( oryginalny tytuł „Total Eclipse” ) opowiada historię dwóch słynnych poetów francuskich: Arthura Rimbaud’a i Paula Verlaine’a. Poetów, których połączyła pasja tworzenia i nieakceptowalny w owych czasach związek homoseksualny.
W role głównych bohaterów, skazanych na siebie wcielili się Leonardo DiCaprio i David Thewlis. Trzeba przyznać, że obydwaj dali z siebie wszystko: zagrali bowiem niezwykle wiarygodnie ukazując emocje i uczucia obydwu poetów.

„Całkowite zaćmienie” jest pięknym filmem o miłości, nie zawsze łatwych wyborach, poezji i uzależnieniu od niej. To nie jest film prosty, film przy którym można odpocząć.
Bardzo melancholijny obraz dwóch wyobcowanych poetów, obraz zmuszający widza do głębszych przemyśleń, do zastanowienia się nad sensem życia, marzeniami i uczuciem. Może zbulwersować ale może i zachwycić. Zachwycić swoim realizmem, głębią i przekazem.
W filmie zastosowano konstrukcję dwóch czasów co pozwala lepiej zrozumieć życie dwóch kontrowersyjnych poetów. Idealnie dopasowano muzykę, która podkreśla specyficzny charakter filmu, jego nietuzinkowy przekaz.

„Całkowite zaćmienie” jest doskonale skonstruowaną biografią i jednocześnie opowieścią o cierpieniu zagubionego człowieka, jego ucieczce w świat poezji. Wyrafinowany, prawdziwy i ludzki, niezwykle emocjonalny i zmuszający do przemyśleń. Polecam go wszystkim fanom poezji, osobom tolerancyjnym i tym, którzy lubią nietuzinkowe i niełatwe kino. Naprawdę warto. Dla samej historii, doskonałej reżyserii i perfekcyjnej gry aktorskiej.

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE (1995) 7.5/10

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE (1995) 6.5/10

4 komentarze do “CAŁKOWITE ZAĆMIENIE (1995)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *