Kino dla Ciebie

CASABLANCA (1942)

Casablanca9/10

Gatunek – kryminał, melodramat

Produkcja – USA

Rok – 1942

Reżyseria – Michael Curtiz

Scenariusz – Casey Robinson,Julius J.Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch

Casablanca

„Casablanca” bez wątpienia jest filmem, który na stałe wpisał się do światowej kinematografii jako przykład klasyki kina. To jeden z najbardziej znanych filmów, z niezapomnianymi kreacjami aktorskimi, doskonałą muzyką i niepowtarzalnym klimatem.
Humphrey Bogart w roli Ricka i Ingrid Bergman jako Ilsa to para zakochanych w sobie młodych ludzi, których losy wzruszają do dzisiaj.

„Casablanca” jest filmem niezwykle emocjonującym, doskonale zrealizowanym, perfekcyjnie oddającym klimat epoki. To wprawdzie melodramat ale bez zbędnego sentymentalizmu.
Genialne dialogi, dylematy głównych bohaterów, piękna muzyka i świetne zdjęcia czynią z filmu obraz, który na długo zapada w pamięci.
Film ma w sobie dużo magii, niepowtarzalności i ponadczasowych prawd. Nie tylko wątek wielkiej miłości ale także ideały ludzi żyjących w czasach II wojny światowej mają odzwierciedlenie w filmie. Ideały, którym poświęcano życie, uczucie i wolność.
„Casablancę” zrealizowano na podstawie sztuki „Everybody Comes to Rick’s” autorstwa Joan Alison i Murraya Burnetta. Nagrodzono go m.in. trzema Oscarami ( najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz ) , trzynastoma wygranymi Amerykańskiego Instytutu Filmowego.
Ale najważniejsze jest jednak uznanie widzów.

„Casablanca” w oczach kinomanów stała się legendarnym i ponadczasowym filmem, klasyką kina, która nie traci na swojej wartości mimo upływu czasu. To pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana. Nawet dla tych, którzy podobnie jak ja nie przepadają za melodramatami „Casablanca” jest obrazem, do którego z przyjemnością się wraca. Polecam!!!

Casablanca7.9/10

Casablanca8.6/10

2 komentarze do “CASABLANCA (1942)

  1. Klasyka. Film, który nie traci nic na swej wartości mimo upływu czasu. Pozycja obowiązkowa dla każdego szanującego się kinomana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *