Kino dla Ciebie

ĆMA BAROWA (1987)

Ćma barowa (1987)9/10

Gatunek – dramat obyczajowy

Produkcja – USA

Rok -1987

Reżyseria – Charles Bukowski

Scenariusz – Barbaret Schroeder

ĆMA BAROWA

„Ćma barowa” ( oryginalny tytuł „Barfly” ) to film oparty na wspomnieniach pisarza Charlesa Bukowskiego. Wspomnieniach z pijackiej młodości, spędzonej wśród ludzi z marginesu społecznego w zadymionych barach, brudnych i zdewastowanych mieszkaniach.
Jedyną rozrywką i umiejętnością głównego bohatera – Henry’ego jest picie alkoholu, pisanie prozy i poezji. Prozy i poezji pięknej, odzwierciedlającej stan jego duszy i umysłu, będącej ucieczką od szaleństwa i demonów.

„Ćma barowa” to film kultowy, doskonała czarna komedia, dramat z wątkiem miłosnym.
W rolę poety Henry’ego Chinaskiego wcielił się Mickey Rourke. I jemu należą się największe brawa. Zagrał bowiem bardzo realistycznie i przekonująco. Intrygujący i tajemniczy, żyjący na granicy snu i jawy, owładnięty demonami, nie potrafiący żyć bez alkoholu i poezji.
„Ćma barowa” jest filmem przygnębiającym i mrocznym, pięknie brzydkim, szarym i na pozór pozbawionym sensu. Ale to przecież obraz o kontrowersyjnym pisarzu a więc równie kontrowersyjny jak jego życie i twórczość. To film, w którym sukces paradoksalnie jest związany z alkoholem.

Doskonałe zdjęcia, scenografia, klimat i muzyka nie pozwalają oderwać się od ekranu. Nie jest to obraz, który spodoba się każdemu. Mnie urzekł swoim realizmem, prawdą i …brzydotą. Warto sprawdzić jak zadziała na Was. Polecam, chociaż nie jest łatwo, nie jest lekko ale niepowtarzalnie.

Ćma barowa (1987)7.4/10

Ćma barowa (1987)7.3/10

7 komentarzy do “ĆMA BAROWA (1987)

  1. Jakież to było cudowne i brzydkie zarazem.Niełatwe ale urzekające. Oglądałam dwukrotnie i zawsze takie same emocje. Zachęcam tych, którzy jeszcze nie widzieli do obejrzenia Ćmy barowej.

  2. hmm klasyka 🙂 można się zatracić w tym obrazie :)polecam książkę Hollywood o kulisach powstania filmu :)P.Haniu urzekło mnie to samo 🙂

    1. Klasyka, żałuję tylko że tak późno na nią trafiłam. Wrócę kiedyś na pewno – bo warto ,rzadko spotyka się dzisiaj tak perfekcyjne filmy. A po książkę sięgnę na pewno. Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *