Kino dla Ciebie

CZAS MROKU (2017)

czas mroku7/10

Gatunek – biograficzny, dramat, historyczny

Produkcja – USA, Wielka Brytania

Rok – 2017

Reżyseria – Joe Wright

Scenariusz – Anthony McCarten


„Czas mroku” (oryginalny tytuł „Darkest Hour”) pokazuje Winstona Churchilla w najważniejszym momencie jego kariery – kiedy zostaje premierem Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej. W rolę wielkiego polityka wcielił się Gary Oldman i zrobił to na tyle dobrze, że został uhonorowany Złotym Globem oraz Oscarem. Zupełnie zasłużenie. Aktor bowiem nie zagrał Churchilla on nim po prostu był.
Bardzo przekonujący, bardzo przejmujący i perfekcyjnie ucharakteryzowany sprawił, że „Czas mroku” stał się filmem jednego aktora. Filmem, który jest przede wszystkim solidną opowieścią o jednym z najważniejszych polityków dwudziestego wieku. Polityku, który był przecież zwyczajnym człowiekiem – impulsywnym, wybuchowym, nadużywającym alkoholu z nieodłącznym cygarem w ręku. Ale przede wszystkim doskonałym przywódcą – upartym, wyśmienitym liderem stawiającym opór Hitlerowi. Niejednoznacznym, nieugiętym człowiekiem z niełatwym charakterem.

„Czas mroku” to film z dobrym tempem, kameralny, można by rzec wręcz teatralny. Doskonałe zdjęcia, doskonale wkomponowana muzyka i montaż idealnie oddają klimat tamtych czasów.
To film wzniosły, momentami humorystyczny przepełniony dużym bagażem refleksji. Refleksji na temat historii, natury człowieka i złożoności psychiki wielkiego Winstona Churchilla.

Niesłychana gratka przede wszystkim dla miłośników polityki, tematów okołowojennych i fanów talentu Garego Oldmana.
Nie jest to w mojej ocenie jakiś szczególnie wyróżniający się film biograficzny ale zdecydowanie wyróżniająca się kreacja głównego bohatera.
To dobre kino. Kino, które nie nuży, trzyma w napięciu i jest niezwykle emocjonalne. Polecam!

Filmweb – 7/10
IMDb – 7.4/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *