Kino dla Ciebie

CZŁOWIEK, KTÓRY POZNAŁ NIESKOŃCZONOŚĆ (2015)

człowiek, który poznał nieskończoność8/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Wielka Brytania

Rok – 2015

Reżyseria – Matt Brown

Scenariusz – Matt Brown


„Człowiek, który poznał nieskończoność” (oryginalny tytuł „The Man Who Knew Infinity”) jest historią hinduskiego samouka i geniusza Srinivasa Ramanujana.
Film powstał na podstawie książki Roberta Kanigela pod tym samym tytułem.
To piękny obraz ukazujący rodzący się geniusz matematyczny i piękny obraz o walce w nowym, nieznanym świecie.
Bardzo emocjonalna opowieść o romantyku próbującym zaistnieć i odnaleźć się z dala od bliskich, z dala od rodzinnego kraju. Historia budząca podziw i jednocześnie współczucie.

„Człowiek, który poznał nieskończoność” wyróżnia się doskonałą scenografią i zdjęciami, które świetnie oddają klimat Indii i Wielkiej Brytanii początku XX wieku.
W filmie bardzo dobrze ukazano tło historyczne – nienawiść rasowa, brak akceptacji dla osiągnięć hinduskich studentów, codzienne życie zwykłych ludzi. Dużą zaletą obrazu jest także obsada aktorska. Dev Patel jako młody, niewykształcony ale genialny Srinivas oraz Jeremi Irons w roli profesora Hardy’ego – mentora, opiekuna i przyjaciela Ramanujana.
„Człowiek, który poznał nieskończoność” to przede wszystkim film, który pokazuje jak wysiłek, praca i wiara mogą doprowadzić do realizacji swoich marzeń. Nie wystarczą bowiem same marzenia, nie wystarczy genialny umysł. To zawziętość, upartość i wola walki pozwalają ujrzeć marzeniom światło dzienne.

Film nie jest jakimś wielkim dziełem ale w mojej ocenie to dobra biografia – film wzruszający i niezwykle pozytywny. Z ważnym i budującym przesłaniem. Przesłaniem zmuszającym do działania.
Na pewno pochłonie miłośników liczb i matematyki. Będzie dobrą lekcją historii i życia. Polecam go również fanom hinduskich klimatów. Warto.

człowiek, który poznał nieskończoność7.1/10

człowiek, który poznał nieskończoność
7.2/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *