Kino dla Ciebie

CZWARTA WŁADZA (2017)

czwarta władza7/10

Gatunek – dramat, polityczny

Produkcja – USA

Rok – 2017

Reżyseria – Steven Spielberg

Scenariusz – Liz Hannah, Josh Singer


„Czwarta władza”  (tytuł oryginalny „The Post”) jest opowieścią o dziennikarzach „Washington Post”, którzy zastanawiają się nad opublikowaniem dokumentów dowodzących nadużyć amerykańskiego rządu.
Akcja filmu rozgrywa się w latach 70tych ubiegłego wieku a kontrowersyjne dokumenty dotyczyły czterech dekad nieczystej działalności rządu.
Film ukazuje trudną i heroiczną  walkę, która była nie tylko patriotycznym zrywem. Był to również odruch walki o prym z przodującym „New York Timesem”.

Dla mnie był to film niezwykle pouczający. Pokazujący przede wszystkim, że żadne media nie powinny służyć i być podporządkowane rządzącym. Mają być one przecież „oknem prawdy” dla społeczeństwa, dla rządzonych. Mają być bezstronne i rzetelne.

„Czwarta władza” to kino niespieszne, nostalgiczne, idealnie oddające klimat minionej epoki. Świetna obsada aktorska jest mocnym atutem obrazu. Meryl Streep jako wydawca „Washington Post” to początkowo kobieta przestraszona, ulegająca wpływom, która na szczęście ulega przemianie. Staje się twardą, samodzielną i zdecydowaną osobą, uparcie walczącą z wpływowymi ludźmi.
Bardzo przekonująco wypadł również Tom Hanks w roli redaktora naczelnego. Ale to nie wszystkie postaci, które przykuwają uwagę widza. Równie perfekcyjny okazał się chociażby Bob Odenkirk i wielu innych aktorów.

„Czwarta władza” to nie tylko bardzo dobra obsada aktorska. Brawa należą się za bardzo dobre zdjęcia i scenografię, które podkreślają atmosferę panującą w redakcji. Film jest nieco patetyczny i może przerazić długością seansu.
Warto jednak poświęcić mu czas. To film oparty na faktach, film będący hołdem dla wolności słowa, film który przestrzega przed podporządkowaniem mediów rządzącym. Dobry dramat, dobre kino polityczne i dobry film śledczy. Polecam.

czwarta władza6.6/10

czwarta władza
7.3/10

2 komentarze do “CZWARTA WŁADZA (2017)

  1. Po obejrzeniu „Mostu Szpiegów” straciłem nadzieje, że Spielberg potrafi jeszcze robić interesujące kino – znudził mnie ten film na maksa. Ale „Czwarta Władza” zaskoczyła mnie pozytywnie 🙂 Najlepsza scena – kiedy pokazany jest proces drukowania gazet 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *