Kino dla Ciebie

DALEKO OD NIEBA (2002)

Daleko od nieba (2002)8/10

Gatunek – romans, dramat obyczajowy

Produkcja – USA, Francja

Rok – 2002

Reżyseria – Todd Haynes

Scenariusz – Todd Haynes

Daleko od nieba (2002)

„Daleko od nieba” ( oryginalny tytuł „Far from Heaven” ) śmiało można zaliczyć do klasyki melodramatu, gatunku który nie należy do moich ulubionych, tym razem jednak spotkało mnie miłe zaskoczenie. Nie jest to bowiem typowy romans, to bardzo mądry film ukazujący homofobię, rasizm panujący w latach 50 tych w USA.
Film nagrodzono m.in. Złotym Satelitą ( trzy statuetki ) i nagrodą Independent Spirit ( pięć statuetek ).

„Daleko od nieba” urzeka przede wszystkim cudownymi zdjęciami jesiennego obrazu, bogatą paletą barw, wręcz idealną stylizacją na lata 50-te i muzyką Elmera Bernsteina. To naprawdę niezapomniana uczta dla oczu i duszy, uczta o której długo pamiętamy po zakończonym seansie.
Wspaniały nastrój, perfekcyjna gra aktorska to kolejne atuty tego pięknego obrazu.
Fabuła „Daleko od nieba” nie jest może zbyt oryginalna ale przedstawiono ją w sposób pochłaniający widza, nawet tego który nie jest miłośnikiem romansów.
To wbrew pozorom film bardzo uniwersalny, film który pod płaszczykiem romansu przedstawia nadal aktualne problemy społeczne, film ponadczasowy i niełatwy. Bo przecież odmienność, lęk przed odrzuceniem środowiska, konieczność rezygnacji z szans danych przez los to problemy każdej epoki, każdego człowieka.

Czy warto obejrzeć „Daleko od nieba”? Bezwzględnie trzeba! Polecam.

Daleko od nieba7.0/10

Daleko od nieba7.4/10

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *