Kino dla Ciebie

DISASTER ARTIST (2017)

disaster artist9/10

Gatunek – dramat, biograficzny, komedia

Produkcja – USA

Rok – 2017

Reżyseria – James Franco

Scenariusz – Scott Neustadter, Michael H.Weber

„Disaster Artist” (oryginalny tytuł „The Disaster Artist”) jest historią powstania najgorszego filmu świata „The Room”, który stał się filmem kultowym. To jednocześnie piękna historia przyjaźni Tommy’ego Wiseau i Grega Sestero – twórców i aktorów tego antyfilmu. Fabuła filmu została oparta na książce Grega Sestero.
Obraz wyśmienicie pokazuje postać Wiseau – człowieka z nikąd, idealisty walczącego o realizację swoich nieakceptowalnych i często niezrozumiałych dla otoczenia marzeń. Człowieka tajemniczego, strzegącego swojej prywatności.
W rolę głównego bohatera wcielił się James Franco i muszę przyznać, że zrobił to idealnie. Jego gesty, zachowanie, charakteryzacja wiernie oddają kontrowersyjną postać Tommy’ego Wiseau.

„Disaster Artist” to w mojej ocenie doskonała tragikomedia a jednocześnie próba przeanalizowania działań wielkiego marzyciela i ekscentryka, twórcy najgorszego filmu świata. To jednocześnie hołd dla wszystkich „artystów”, którzy wbrew wszelkim przeciwnościom próbują zaistnieć, próbują realizować swoje pasje. Kino pełne humoru, pochłaniające, zmuszające do refleksji i niezwykle motywujące. Bardzo przyjemna, bardzo zabawna i nienużąca rozrywka. Uczy przede wszystkim tego, że nawet najbardziej nierealne marzenia mogą się spełnić. Wystarczy tylko mocno wierzyć i działać wbrew wszystkiemu. A to, że czasami spełniają się one nie tak, jak sobie wyobrażaliśmy nie przeszkadza. Ważne, że się spełniają. I nawet kompletna porażka może po czasie przerodzić się w zwycięstwo…

„Disaster Artist” zachwyca nie tylko wyśmienitą grą aktorską. Film jest bardzo przejrzysty, spójny, bez zbędnych dłużyzn i niepotrzebnych ujęć. Słowem – doskonałe, solidne i dobrze wyreżyserowane kino. Dużym plusem filmu jest wierne odwzorowanie fragmentów kultowego „The Room” i kulisów jego powstania. Według mnie to bardzo rzetelny obraz o nierzetelnej produkcji.
Film uhonorowano Złotym Globem dla najlepszego aktora – Jamesa Franco, Satelitą za najlepszy scenariusz adoptowany oraz nagrodą Critics’Choice dla najlepszego aktora w komedii.

„Disaster Artist” jest porywającą, uniwersalną historią przy której na pewno nie będziecie się nudzić. Polecam!

Filmweb – 7.5/10

IMDb – 7.5/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *