Kino dla Ciebie

DROGA HALIMY (2012)

Droga Halimy9/10

Gatunek -dramat

Produkcja – Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina

Rok – 2012

Reżyseria – Arsen A.Ostojić

Scenariusz – Fedjo Isovic

Droga Halimy

„Droga Halimy” ( oryginalny tytuł „Halimin put” ) to film zainspirowany prawdziwą historią bośniackiego małżeństwa Zahidy i Muharema Fazliciów z zachodniej Bośni.
Niezwykle przejmująca historia w sposób niespieszny ukazuje wpływ wojny na historię zwykłej rodziny. Nie ma tutaj działań wojennych, film opowiada bowiem tragiczne i wzruszające losy na tle konfliktu, przed i po jego zakończeniu.

„Droga Halimy” to trudny i brutalny obraz o bardzo zagmatwanych stosunkach serbsko – bośniackich, o biedzie, zacofaniu, nienawiści i miłości. Miłości, która nie zna granic, która budzi się wbrew przyjętym regułom. Aż nie chce się wierzyć, że owa historia mogła wydarzyć się naprawdę, że wiara i antagonizmy mogą doprowadzić do tragedii rodzinnej i zburzyć więzi, które powinny być niezniszczalne.
„Droga Halimy” pokazuje nieludzkie zasady postępowania i jest filmem niezwykle uniwersalnym, ponadczasowym. Antywojenny. Uczy nas tolerancji, zrozumienia dla innych, miłości i człowieczeństwa. Prosty i prawdziwy, wzruszający i nieprawdopodobny może być ostrzeżeniem dla wszystkich. Ostrzeżeniem do czego prowadzi bratobójcza walka, walka na tle religijnym.

Obraz odbiega realizacyjnie od wielkich dzieł wojennych kina amerykańskiego – opowiedziany powoli porusza uczucia, budzi wiele emocji, zachwyca mimo ogromu tragizmu. Muszę przyznać, że widziałam wiele filmów wojennych, filmów z wojną w tle ale ten szczególnie mnie poruszył – myślałam o nim długo po zakończonym seansie. Długo nie mogłam ochłonąć…
Polecam ! To film, który powinien każdy zobaczyć.

DROGA HALIMY7.2/10

DROGA HALIMY8.1/10

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *