Kino dla Ciebie
Kino Dla Ciebie

DUCH ROJU (1973)

Kino Dla Ciebie 10/10

filmweb  7.5/10

Kino Dla Ciebie 8.0/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Hiszpania

Rok – 1973

Reżyseria – Victor Erice

Scenariusz – Victor Erice, Francisco J. Querejta, Fernandez Santos

DUCH ROJU (1973)

„Duch roju”, oryginalny hiszpański tytuł „El espíritu de la colmena” to film, który oglądałam w ubiegłym roku. Do tej pory jednak nie podzieliłam się opinią o nim tylko z jednego powodu — nie istniał jeszcze blog Kino dla Ciebie. Nadrabiam więc zaległości, bo dla tego arcydzieła warto!

„Duch roju”, jak zresztą większość hiszpańskich produkcji, nie jest kinem łatwym. To film dla konesera, urzekający swoim mistrzowskim przekazem. Zauroczył mnie delikatnością i powagą, prostotą, ponadczasowością i unikalnością. Główne postaci, zostały zagrane przez kilkuletnie wówczas aktorki: Anę Torrent i Isabel Tellerię. Obydwie odtwórczynie, niczym mistrzynie ekranu, odstąpiły swoim postaciom dziecięcej naturalności, ciekawości świata i niepokoju, który towarzyszy przy odkrywaniu tajemnicy.

„Duch roju” to film magiczny, malowniczy i piękny. Każda scena jest perfekcyjnie dopracowana tak, aby oddać to, co odczuwały młode bohaterki. Bo najważniejsze w tym arcydziele nie są słowa, a wspomnienia i wszystko to, czego nie można dotknąć, a można poczuć. Dopełnieniem do idealnego obrazu jest muzyka —  lekka i nieco mroczna, podkreślająca tajemniczość.

To film, który zmusza nas do refleksji, wspomnień z czasów dzieciństwa i tęsknoty za tym, co zostało utracone w dorosłym już życiu. Życiu, które jest uporządkowane, jak życie pszczół w roju i tylko tęsknota przypomina nam o tym, co utraciliśmy. Zdecydowanie polecam, chociaż ostrzegam, że „Duch roju” nie jest filmem z gatunku łatwych, lekkich i przyjemnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *