Kino dla Ciebie

DUNKIERKA (2017)

dunkierka8/10

Gatunek – dramat, wojenny

Produkcja – Francja, Holandia, USA, Wielka Brytania

Rok – 2017

Reżyseria – Christopher Nolan

Scenariusz – Christopher Nolan


„Dunkierka” (oryginalny tytuł „Dunkirk”) jest niezwykle emocjonalnym filmem o znanej „operacji Dynamo” – ewakuacji Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego podczas drugiej wojny światowej.
Nie jest to wbrew pozorom obraz o walce ale o sytuacji, która zrodziła obłęd, strach i skrajne ludzkie emocje. To również film o odwadze i niezwykłym poświęceniu nie tylko żołnierzy ale zwykłych cywili.
Historia ewakuacji z Dunkierki została opowiedziana w sposób niemalże mistrzowski.

Najmocniejszą stroną filmu są przede wszystkim prostota obrazu, wizualne dopracowanie i minimalistyczne dialogi. Wszechobecna w filmie przejmująca cisza, ponura sceneria działają nad wyraz mocno – budząc lęk, niepewność i przerażenie. Przerażają mroczne sceny i klimat beznadziei, który widać w każdym kadrze, w historii każdego z bohaterów. Genialne zdjęcia i oszczędna muzyka Hansa Zimmera potęgują niepokojący klimat filmu.
To bardzo mądre kino historyczne z odrobiną patosu jedynie w finalnych scenach. Kino nie tylko o tych, którym udało się przeżyć piekło ale również o zwykłych ludziach poświęcających wszystko aby ratować odciętych od możliwości powrotu bohaterów.

„Dunkierka” jest pięknym i niezwykle realistycznym filmem o przetrwaniu. Przetrwaniu, które czasami jest równie ważne co zwycięstwo. To obraz niemalże mistrzowski. Kino wojenne, które bez scen batalistycznych, bez zbędnego patosu ukazuje lęk, siłę walki i horror beznadziejnej sytuacji.
Surowy, mroczny i bardzo sugestywny obraz. Niezwykle oszczędne a jednak wielkie kino. Świetne widowisko o jakim szybko się nie zapomina. Ja oglądałam film wbita w fotel – zauroczona i przerażona. Zdecydowanie polecam !

dunkierka7.7/10

dunkierka8.3/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *