Kino dla Ciebie

DUREŃ (2014)

Dureń8/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Rosja

Rok -2014

Reżyseria – Yuriy Bykov

Scenariusz – Yuriy Bykov

Dureń (2014)
„Dureń” ( oryginalny tytuł „Durak” ) to kolejne wielkie dzieło rosyjskiego reżysera Yuriya Bykova. Bohaterem filmu jest osamotniony Dima Nikitin ( w tej roli Artyom Bystror ). Wbrew otoczeniu staje on w obronie biednych ludzi próbując wywrzeć presje na władze. To postać na wskroś tragiczna.
Jego próba naprawienia świata nakręca spiralę nieszczęść. Nieszczęść możliwych do uniknięcia gdyby tylko zachowywał się tak jak wszyscy „ślepi” i posłuszni władzy ludzie.
„Dureń” jest filmem, który ukazuje bezsilność człowieka wobec politycznych i społecznych układów. Zagubienie jednostki w świecie, w którym nie wolno łamać ogólnie przyjętych zasad.
To film przedstawiający Rosję jako kraj patologiczny, w którym wódka leje się litrami, w którym domeną rządzących jest bezprawie.

Ciężkie, odważne i odrażające kino, zmuszające do przemyśleń. Zepsucie, degeneracja, chciwość i beznadzieja wylewają się z ekranu w takiej ilości, że czasami zaczynamy wątpić w istnienie normalnego świata.
W mojej ocenie nie jest to stuprocentowy dramat. Mamy tutaj bowiem kino głęboko psychologiczne, dramat, elementy thrillera, odrobinę absurdu i ironii. A wszystko wymieszane umiejętnie tak, żeby zadziwić, zachwycić i przerazić.

Świetne zdjęcia, doborowa obsada, scenariusz i reżyseria oraz doskonale wkomponowana muzyka są cechami charakterystycznymi dobrego filmu, filmu jakim jest „Dureń”.
Polecam go miłośnikom rosyjskiej kinematografii, fanom twórczości Bykova i wszystkim, którzy cenią w kinie  realizm, odwagę i niepowtarzalność.

Dureń (2014)7.7/10

Dureń (2014)8.0/10

8 komentarzy do “DUREŃ (2014)

  1. Interesujący artykuł, dzięki któremu miałem okazję poznać film jak dotąd mi nieznany. Całkiem możliwe, że za Twoją rekomendacją sięgnę po niego niebawem :). Zaciekawienie budzi fakt, że to nie pierwszy tego typu film produkcji rosyjskiej – gdy czytałem Twój opis na myśl przyszedł mi natychmiast „Lewiatan”, który wydaje się mieć sporo punktów wspólnych. Czyżby nowy trend w rosyjskiej kinematografii? 😉

    1. Faktycznie to nie pierwszy film produkcji rosyjskiej, ukazujący degenerację kraju. Naprawdę wart obejrzenia chociaż nie jest łatwo – jest brudno, przerażająco, momentami wręcz absurdalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *