Kino dla Ciebie

DZIEŃ BASTYLII (2016)

dzień bastylii6/10

Gatunek – akcja

Produkcja – Francja, USA, Wielka Brytania

Rok – 2016

Reżyseria – James Watkins

Scenariusz – James Watkins, Andrew Baldwin


„Dzień Bastylii” ( oryginalny tytuł ” Bastille Day” ) to niezłe kino akcji pełne pościgów, strzelanin, krwi i przemocy. Świetnie spisali się w nim przede wszystkim aktorzy – Idris Elba i Richard Madden. To głównie dzięki nim „Dzień Bastylii” jest dobrym kinem rozrywkowym z odrobiną humoru. Kinem mało ambitnym ale takim, które ogląda się dość przyjemnie.
Niewątpliwie na uwagę zasługuje również bardzo aktualna tematyka filmu. Podziały społeczne w krajach Europy, wzrost agresji i terroryzm. Widowiskowe sceny pościgów i efekty specjalne nie pozwalają na chwilę nudy.

„Dzień Bastylii” to film bardzo schematyczny z niedopracowaną wg mnie fabułą co jednak nie zaniża zbytnio walorów obrazu. Film ogląda się bowiem dobrze z dość dużym zainteresowaniem. Moim zdaniem jest on niezłą propozycją dla miłośników thrillerów, kina akcji i fanów talentu Idrisa Elby.
I chociaż to fikcyjna opowieść podczas seansu mamy cały czas przed oczami niedawne ataki terrorystyczne we Francji…
„Dzień Bastylii” pokazuje nam nie tylko szerzący się w realnym świecie terroryzm ale również to, jak łatwo sterować nastrojami społeczeństwa, jak łatwo skierować je przeciwko wybranym grupom.

Ogólnie: Film nie jest żadnym odkryciem, nie jest obrazem oryginalnym i mądrym ale mimo wszystko warto poświęcić mu czas. Dla samej rozrywki i dobrej gry aktorskiej. To taki film na raz. Film, który mógł być lepszy, z głębokim przesłaniem a stał się tylko obrazem jakich wiele. Filmem, który szybko się ogląda ale i szybko się o nim zapomina.

dzień bastylii6.3/10

dzień bastylii6.3/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *