Kino dla Ciebie

DZIEŃ PATRIOTÓW (2016)

dzień patriotów7/10

Gatunek – thriller

Produkcja – USA

Rok – 2016

Reżyseria – Peter Berg

Scenariusz – Peter Berg, Matt Cook, Matt Charman, Eric Johnson, Paul Tamasy

„Dzień patriotów” ( oryginalny tytuł „Patriots Day” ) opowiada o zamachu terrorystycznym w Bostonie w 2013 roku. Zamachu, który miał miejsce na trasie Maratonu Bostońskiego, podczas którego zginęły trzy osoby a dwieście sześćdziesiąt zostało rannych.
Wydarzenia ukazane są oczami sierżanta Sandersa ( w tej roli wystąpił Mark Wahlberg ), który pomaga poszkodowanym i dołącza do pościgu za zamachowcami.
„Dzień patriotów” to film bardzo amerykański – pokazuje wielki patriotyzm i bardzo przejmująco, niemal dokumentalnie sam zamach.
To dobre kino sensacyjne – z dobrym napięciem, zagłębiające się w szczegóły prowadzonego śledztwa. Trzyma w napięciu, przeraża swoim realizmem i budzi podziw dla bohaterów. Obraz bardzo naturalny, prawdziwy i szczery a jednocześnie brutalny.
Zmusza widza do zastanowienia się nad ulotnością ludzkiego życia, zagrożeniami współczesnego świata, terroryzmem i bohaterstwem.

„Dzień patriotów” jest niezwykle poruszającym i trzymającym w napięciu do ostatniej sceny obrazem. Ogląda się go niezwykle dobrze, tym bardziej że to film oparty  na niedawnych wydarzeniach a terroryzm w dzisiejszym świecie jest niemal na porządku dziennym.
W mojej ocenie największymi walorami filmu „Dzień patriotów” są jego autentyzm, doskonała obsada aktorska i dobre, niemalże dokumentalne zdjęcia.
To niezwykle udana produkcja będąca uczczeniem wszystkich bohaterów Bostonu.

Dobre sceny akcji i wzruszające momenty nie pozostawią nikogo obojętnym. Twórcom filmu udało się doskonale upamiętnić ofiary, cichych bohaterów tego wydarzenia i całe miasto. Warto obejrzeć. Polecam. To przejmująca produkcja bez nadmiaru patosu.

dzień patriotów7.1/10

dzień patriotów7.4/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *