Kino dla Ciebie

DZIENNIKI MOTOCYKLOWE (2004)

Kino Dla Ciebie 7/10

filmweb 7.4/10

Kino Dla Ciebie 7.8/10

Gatunek – biograficzny, dramat, przygodowy

Produkcja – Argentyna, Brazylia, Francja, Niemcy, Peru, USA, Chile, Wielka Brytania

Rok – 2004

Reżyseria – Walter Salles

Scenariusz – Jose Rivera

DZIENNIKI MOTOCYKLOWE

„Dzienniki motocyklowe” ( oryginalny tytuł „Diarios de motocicleta” ) są ekranizacją książki Ernesto Guevary. To doskonały film drogi ukazujący przemianę młodego chłopaka w idealistycznego rewolucjonistę, który w niedalekiej przyszłości bierze udział w obaleniu dyktatury na Kubie. W rolę Che Guevary wcielił się doskonały Garcia Bernal, znany chociażby z filmu „Nie”. Jego świetna gra, pełna charyzmy osobowość powoduje, że to co oglądamy na ekranie jest bardzo wiernym przedstawieniem osobowości, marzeń i działań Guevary.

„Dzienniki motocyklowe” są dość wiernym zapisem wydarzeń, czasami wręcz sprawiają wrażenie dokumentu. Nędza i zacofanie, wizyta w kopalni czy pobyt w szpitalu dla trędowatych w Amazonii zostały ukazane bardzo realistycznie. Wyraźnie widać wpływ tych wydarzeń na zmianę w nastawieniu do życia, ludzi i idei. Zderzenie ze światem biedy, zacofania, światem brutalnym powodują, że bohaterowie chcą zmiany tego świata i chcą w tych zmianach uczestniczyć.

Uroku dodają filmowi doskonałe zdjęcia, które idealnie podkreślają piękno Ameryki Łacińskiej. W filmie nie brakuje również sporej dawki humoru, która ubarwia podróż obydwu bohaterów. „Dzienniki motocyklowe” są bardzo dobrą opowieścią o ludziach, którzy poznają świat, o ludziach którzy marzą i chcą owe marzenia realizować. Być może jest to obraz nieco idealistyczny i propagandowy ale zdecydowanie warto obejrzenia. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *