Kino dla Ciebie

EL CLAN (2015)

el clan7/10

Gatunek – thriller

Produkcja – Argentyna, Hiszpania

Rok – 2015

Reżyseria – Pablo Trapero

Scenariusz – Pablo Trapero, Julian Loyda, Estaban Student

El Clan

„El Clan” to oparty na faktach thriller gangsterski opisujący niechlubne dzieje argentyńskiego klanu Puccio. Głowa rodziny – Arguimedes ( w tej roli Guillermo Francella ) w latach 70-tych działał w służbach specjalnych pozbywając się przeciwników. Po upadku junty zaczął działalność na własną rękę. Organizował porwania dla okupu, mordując ludzi a wszystko za cichym przyzwoleniem i z pomocą swojej rodziny.
To mały i bezwzględny dyktator, uwielbiany przez swoją rodzinę – posłuszną i oddaną. Guillermo Francella zagrał wręcz doskonale. Na pozór spokojny i kochający a jednak brutalny i nieobliczalny. Szalony bohater, który dla pozornego dobra swoich bliskich potrafił niszczyć i zabijać.

„El Clan” to film niezwykle zdumiewający, brutalny i wciąż bardzo aktualny. Bo przecież sytuacje gdy dyktatura i bezwzględność podszywa się pod miłość są na porządku dziennym.
Trapero w swoim filmie pokazuje przede wszystkim jaki wpływ na psychikę ludzką ma system polityczny, jak przemoc potrafi zrodzić  przemoc, jaki wpływ na całą rodzinę ma władczy i bezwzględny ojciec.
Trudne tematy poruszane w obrazie zmuszają widza do refleksji, do zastanowienia się nad psychiką ludzką, do zrozumienia jak zło może zniszczyć dobro. Historia klanu Puccio szokuje, przeraża i porusza do głębi. Na pozór cicha i normalna rodzina skrywała pod swoim dachem zbrodnie, które wstrząsnęły nie tylko Argentyną.

„El Clan” to dość wartkie kino, z dobrze nakreślonymi portretami psychologicznymi bohaterów, dobrze dobraną muzyką i co najważniejsze dobrą historią. To mroczna opowieść, którą polecam każdemu. Warto.

el clan6.7/10

el clan7.1/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *