Kino dla Ciebie

EL CLUB (2015)

El Club7/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Chile

Rok – 2015

Reżyseria -Pablo Larrain

Scenariusz – Pablo Larrain, Daniel Villalobos, Guillermo Calderon


El Club

„El Club” to kolejny, niezwykle przejmujący obraz traktujący o pedofilii w Kościele. Bardzo powolny, przyjmujący kształt czarnej komedii poraża przede wszystkim brutalnością i realizmem.
To film wyrafinowany i trudny w odbiorze. Mroczną stronę obrazu świetnie podkreśla strona wizualna – dyskretny półmrok i niewyraźne obrazy.

„El Club” został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – Berlinale. Na szczególną uwagę zasługuje w nim bardzo dobra gra aktorska. Reżyser zastosował pewien eksperyment.
Aktorzy nie znali bowiem scenariusza, na bieżąco dowiadywali się o czym jest każda scena. Pozwoliło to na bardzo wiarygodną grę i nieocenianie postaci przez ich odtwórców.
Pedofilia, zacofanie, uciekanie od odpowiedzialności, niedostosowanie do realiów współczesnego świata to główne zarzuty stawiane Kościołowi w filmie.
„El Club” mimo poważnego tematu nie jest jednak filmem przesiąkniętym patosem. Mamy w nim bowiem elementy groteski, czarnego humoru i dystansu do poruszanych spraw.
To obraz bardzo emocjonalny, który poruszy na pewno każdego widza, pozostawiając go z bagażem trudnych pytań dotyczących dobra i zła, winy i odkupienia. Moralnie niejednoznaczny, zmusza do myślenia, wywołuje skrajne odczucia.

Pełen okropnych opisów wykorzystywania młodych chłopców, pełen wyjaśnień odnoszących się do Biblii wywoła w niejednym widzu obrzydzenie i wstręt. Ale przecież w ten sposób właśnie zdajemy sobie sprawę z okrucieństwa i to nie tylko w Kościele. Sytuacje pokazane w filmie mogą dotyczyć każdego i dziać się gdzieś obok nas. „El Club” nie jest filmem łatwym ale godnym polecenia. Warto poświęcić mu czas.

El Club6.6/10

El Club7.3/10

1 komentarz do “EL CLUB (2015)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *