Kino dla Ciebie

EVEREST (2015)

Everest (2015)8/10

Gatunek – przygodowy, thriller

Produkcja – USA, Wielka Brytania, Islandia

Rok -2015

Reżyseria – Baltasar  Karmakur

Scenariusz – Simon Beaufoy, Williams Nicholson

Everest (2015)

„Everest” jest filmem przygodowym opartym na faktach. Opowiada historię jaka wydarzyła się w 1996 roku podczas wspinaczki na Mount Everest. Przygoda życia, na którą wybrali się pasjonaci pod opieką doświadczonego alpinisty Roba Halla ( w tej roli Jason Clark ) niestety przerodziła się w tragedię.

Historia przedstawiona w filmie została pokazana w sposób niezwykle realistyczny.
Doskonałe zdjęcia, powolna narracja i świetna obsada aktorska bardzo wiarygodnie przekazały tragizm wydarzeń tamtych dni.
„Everest” bardzo rzetelnie relacjonuje jedną z najtragiczniejszych wypraw na Mount Everest. Nie jest być może w tej relacji wnikliwie pokazana strona psychologiczna, motywacja działania bohaterów ale strona wizualna i reżyserska są wręcz idealne. Perfekcyjna jest również oprawa dźwiękowa.
To w sumie opowieść o zwykłych ludziach. którzy chcieli zrealizować swoje marzenia. Marzenia, które legły w gruzach przez ludzkie błędy i prawa natury. Tak naprawdę w filmie bohaterami są jednak nie ludzie. Nieokrzesana, niezdobyta, nieznana przyroda gra w nim główną rolę.

Oglądając „Everest” żałowałam tylko, że nie dane mi było zobaczyć filmu na dużym ekranie, w 3 D.
Bo warto. Wizualnie bowiem film urzeka, pochłania i fascynuje. Poraża pięknem gór, tajemniczością i wrogością. Czasami czułam się wręcz tak, jakbym sama uczestniczyła w wyprawie.
Zdecydowanie polecam „Everest”. Jeśli jednak macie okazję wybierzcie się do kina. Film wiele traci ze swego piękna oglądany na małym ekranie.

Everest (2015)7.6/10

Everest (2015)7.3/10

3 komentarze do “EVEREST (2015)

  1. Ogladając bardzo załowałam, że to nie w kinie.. Temat bardzo mi bliski..zaczytuję się w ksiązkach alpinistów z ich wypraw, przegladam dokumenty na ten temat.. Zdjęcia zapierające dech w piersiach..w kinie byłby odlot, ale nawet w domu na mnie zrobił wrażenie! Dzwiek klasa. Obsada kolejny plus..szczególnie Gyllenhaal <3

    1. Faktycznie film zapiera dech w piersiach i na pewno jeszcze większe wrażenia na dużym ekranie 3D. Podobnie jak Ty, oglądając go w domu byłam zafascynowana – zdjęciami, całą oprawą no i obsadą aktorską. Nie żałuję sensu 🙂

  2. Obejrzałam kilka dni temu i choć jakoś szczególnie nie interesuję się tematem, to jednak film zrobił na mnie ogromne wrażenie…Na pewno seans do powtórki na większym ekranie niż tylko laptopa, bo zdjęcia przepiękne…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *