Kino dla Ciebie

FORTEPIAN (1993)

Fortepian (1993)8/10

Gatunek – dramat obyczajowy, kostiumowy

Produkcja -Australia, Francja, Nowa Zelandia

Rok -1993

Reżyseria – Jane Campion

Scenariusz -Jane Campion

Fortepian

„Fortepian” (oryginalny tytuł „The Piano”) to jedna z najpiękniejszych i najlepszych historii miłosnych kina. Nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz, najlepszą pierwszoplanową i drugoplanową rolę damską, Złotym Globem, nagrodą BAFTA, Złotą Palmą i innymi nagrodami.
Obraz niemalże idealny: bardzo dobrze zrealizowany i zagrany, z cudowną muzyką, zdjęciami i klimatem Szkocji XIX wieku.

„Fortepian” jest filmem, który pochłania i porusza, urzeka swym pięknem i poetycznością, zapada w pamięć na długo po zakończonym seansie. To przecudna historia miłosna, historia opowiedziana dość chłodno i z dystansem a jednocześnie gwałtowna i bardzo szczera – taka jakie bywa prawdziwe uczucie. Uczucie, które rodzi się wbrew samemu sobie, wbrew otoczeniu i przyjętym zasadom. Oglądając „Fortepian” przez cały czas nie jesteśmy pewni postępowania i decyzji głównych bohaterów, cały czas mamy wątpliwości czy postępują słusznie, czy nasze decyzje byłyby takie same…
To film, który uczy nas, że warto poświęcić wszystko, poświęcić siebie w imię swoich uczuć, w imię miłości. Dla prawdziwego uczucia warto bowiem wyrzec się wszystkiego.

Nie należę wprawdzie do miłośników filmów o takiej tematyce ale muszę przyznać, że ten obraz oglądałam z niegasnącym zainteresowaniem i ciekawością, oderwana od rzeczywistości.
Polecam go wszystkim, dla których uczucia są ważne, którzy wierzą, że prawdziwe uczucia nie potrzebują słów.

Fortepian (1993)7.8/10

Fortepian (1993)

7.6/10

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *