Kino dla Ciebie

GENIUSZ (2016)

geniusz7/10

Gatunek – dramat, biograficzny

Produkcja – USA, Wielka Brytania

Rok – 2016

Reżyseria – Michael Grandage

Scenariusz – John Logan

„Geniusz” to bardzo rzetelna biografia Thomasa Wolfe’a – nieco zapomnianego pisarza z pierwszej połowy XX wieku. Film powstał na podstawie nagrodzonej prestiżową nagrodą The National Book Award biografii autorstwa Scotta Berga – „Max Perkins:Editor of Genius”.
W rolę tytułowego geniusza wcielił się Jude Law i muszę przyznać, że zrobił to wyśmienicie. Doskonale przedstawił bowiem relacje jakie łączyły pisarza z najbardziej cenionym redaktorem epoki – Maxwellem Perkinsem.
Gdyby nie przyjaźń i współpraca obydwu mężczyzn geniusz Wolfe’a nie ujrzałby światła dziennego.

„Geniusz” to film, który swoją siłę zawdzięcza przede wszystkim obsadzie aktorskiej. Oprócz wspomnianego już Jude Law’ea to również Colin Firth, Nicole Kidman stanowią o walorach filmu. Ale nie tylko obsada aktorska jest atutem obrazu.
Doskonały klimat, scenografia i zdjęcia świetnie oddają realia epoki i pasję tworzenia. „Geniusz” jest dobrze udokumentowanym obrazem przedstawiającym pracę pisarza, jego wzloty i upadki, oderwanie od rzeczywistości i życie podporządkowane pisarstwu.
Nie jest to film wybitny ale zmuszający do refleksji nad literaturą, przenoszący nas w świat marzeń i rozwijający wyobraźnię. Tak jak książki, które obok Thomasa Wolfe’a są ważnym bohaterem obrazu.

To film przede wszystkim dla miłośników prozy i twórczości pisarza. Film dla tych, którzy chcą się zagłębić w istotę tworzenia. „Geniusz” to kino kameralne, niezwykle poetyckie i refleksyjne. Warto obejrzeć chociażby dla samej obsady aktorskiej. Polecam.

geniusz6.7/10

geniusz6.6/10

2 komentarze do “GENIUSZ (2016)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *