Kino dla Ciebie

GREK ZORBA (1964)

grek zorba8/10

Gatunek – dramat, przygodowy

Produkcja – Grecja, USA

Rok – 1964

Reżyseria – Michalis Kakogiannis

Scenariusz – Michalis Kakogiannis


„Grek Zorba” ( oryginalny tytuł „Alexis Zorbas” ) jest wyśmienitą adaptacją powieści Nikosa Kazantzakisa pod tym samym tytułem. Przepiękną opowieścią o życiu, marzeniach i przyjaźni. A przede wszystkim o tym, że należy cieszyć się życiem i czerpać z niego dopóki można.
To przede wszystkim popis aktorski odtwórcy tytułowej roli – Anthony’ego Quinna. Kultowy Zorba jest bohaterem wolnym i niezależnym, niepoddającym się żadnym normom, czerpiącym z życia wszystko co najlepsze. Niepowtarzalny bohater i niepowtarzalny aktor.
Film został uhonorowany trzema Oscarami ( za najlepsze zdjęcia, scenografię i dla najlepszej aktorki drugoplanowej – Lili Kedrovej) oraz nagrodą National Board Review dla najlepszego aktora – Anthony’ego Quinna.

Film poraża przepięknymi zdjęciami, które mimo że są czarno – białe to i tak oddają to, co w Grecji najpiękniejsze. Do tego niepowtarzalna muzyka Mikisa Theodorakisa podkreślająca klimat i nastrój obrazu.
„Grek Zorba” mimo wielu tragicznych i bolesnych historii jest filmem niezwykle pozytywnym, ciepłym i budującym. Przez pryzmat ludzkiego cierpienia, ubóstwa i tragedii widzimy bowiem morze zaraźliwego optymizmu. Optymizmu, który budzi w widzu nadzieję, radość i chęć korzystania z życia.

Chłonęłam ten film oczarowana każdym kadrem, grą aktorską i przesłaniem. Żałuję tylko, że dopiero teraz sięgnęłam po tę perełkę. Ale na pewno do niej wrócę.
Polecam go każdemu kinomaniakowi. To niewątpliwie klasyka kina. Klasyka, która mimo upływu czasu nie traci nic na swojej wartości i nadal jest filmem jakich mało…

grek zorba   7,8/10

grek zorba7.8/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *