Kino dla Ciebie

HOUSE OF CARDS (2013 – ) [serial]

Kino Dla Ciebie8/10

filmweb 8.7/10

Kino Dla Ciebie9.1/10

Gatunek – dramat, polityczny

Produkcja – USA

Rok – 2013

Reżyseria – David Fincher, Carl Franklin, Joel Schumacher, John David Coles i inni

HOUSE OF CARDS

 

Muszę przyznać, że dramaty, a dramaty polityczne w szczególności, należą do moich ulubionych gatunków filmowych. Dlatego z ciekawością i nadzieją na dobry serial zasiadałam do „House of Cards”. Nie zawiodłam się!

To bardzo dobry i rzetelny obraz ukazujący kulisy polityki: układy, bezwzględność rządzących, nieczystą grę i walkę o władzę. Wyśmienita gra aktorska! Francis Underwood, grany przez Kevina Spaceya to polityk z krwi i kości, uparcie dążący do celu. Bezwzględny i zdeterminowany, toczący walkę na śmierć i życie, gotowy zrobić wszystko, poświęcić wszystkich, aby tylko osiągnąć swój wymarzony cel.

Równie żelazna, uparta i nieustępliwa jest jego żona Clair (Robin Wright), dla której sukcesy męża i zaistnienie w świecie polityki są najważniejszymi wartościami. Twarda i zimna, tajemnicza i bezwzględna jest oparciem dla swojego męża i wzorem idealnej żony polityka, który wspina się na szczyty władzy. Obsada i gra aktorska są właśnie jednym z największych atutów tego serialu.

Ciekawie prowadzona jest w filmie narracja — Francis zwraca się często bezpośrednio do widza po to aby skomentować wydarzenia, ocenić je, dodać swoją opinię i wizję przyszłych działań. „House of Cards” jest serialem, który trzyma poziom od samego początku, rośnie w nim napięcie, powoli odkrywane są tajemnice. Owszem bywają, jak w każdym serialu, odcinki lepsze i gorsze, ale całość i tak wypada w moim odczuciu bardzo dobrze. W serialu urzeka również klimat — mroczny z idealnie dopasowaną muzyką.

Pomimo tego, że serial „House of Cards” jest przecież fikcją, spotkamy w nim sporo wątków odnoszących się do wydarzeń ostatnich lat. Polityczny horror, prawdziwy, taki, jaki być może rozgrywa się za zamkniętymi drzwiami wielu rządzących dzisiejszego świata. Wbija w fotel, przeraża i zachwyca, dobitnie ukazując jakie skutki przynoszą (lub mogą przynieść) polityczne rozgrywki, szantaż, łamanie sekretów, korupcja i władza. Ogólnie jednak muszę przyznać, że sezony kiedy Francis nie był prezydentem są zdecydowanie lepsze: stać go było na bardziej nieczystą walkę —  urząd głowy państwa jednak zobowiązuje 😉

Zdecydowanie POLECAM „House of Cards” miłośnikom seriali, Kevina Spaceya i polityki w filmach.

4 komentarze do “HOUSE OF CARDS (2013 – ) [serial]

  1. Nie mogę się już doczekać kolejnego sezonu, chociaż poprzedni uważam, że był nieco gorszy od poprzednich i już nie trzymał tak mocno w napięciu. Ale jednak czekam, bo Spacey i nowe intrygi polityczne, to jest to co lubią tygryski 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *