Kino dla Ciebie

HURAGAN (1999)

huragan8/10

Gatunek – biograficzny, dramat

Produkcja – USA

Rok – 1999

Reżyseria – Norman Jewison

Scenariusz – Armyan Bernstein, Dan Gordon

„Huragan” ( oryginalny tytuł „The Hurricane” ) to bardzo dobry, oparty na faktach dramat sportowy. Historia zawodowego, czarnoskórego boksera Rubina Cartera, który został niesłusznie oskarżony o morderstwo i skazany na dożywotnie więzienie. Wielkie brawa należą się przede wszystkim odtwórcy głównej roli – Denzelowi Washingtonowi. Świetnie pokazał on walkę Cartera o wolność i jego odporność psychiczną mimo dwudziestoletniej odsiadki. Za rolę Rubina słusznie uhonorowano go Złotym Globem i Srebrnym Niedźwiedziem oraz nominowano do Oscara.

„Huragan” jest bardzo dobrym filmem ukazującym nierówność społeczną, rasizm i stronniczość wymiaru sprawiedliwości.
Historia pokazana w filmie została oparta na autobiografii Cartera oraz książce Sama Chaitona i Terry’ego Swintona „Lazarus And The Hurricane: The Freeing Of Rubin The Hurricane Carter”.
To niezwykle przejmujący obraz, wstrząsający i prawdziwy. Ukazuje przemianę człowieka, który zmienił swoje poglądy i zachowanie, zrozumiał swoje błędy młodości. W filmie znakomicie oddano klimat tamtych lat i panujące wówczas realia.
„Huragan” to bardzo dobre i przejmujące kino, zmuszające do refleksji i nie pozostawiające widza obojętnym wobec niesprawiedliwości.
Poruszająca i prawdziwa historia, świetnie opowiedziana i perfekcyjnie zagrana. Mimo ponad dwóch godzin projekcji nie ma ani chwili na nudę 🙂

Jako fanka kina opartego na faktach, miłośniczka filmów sportowych i talentu Denzela Washingtona byłam oczarowana. „Huragan” to film, obok którego nie można przejść obojętnie, który pochłania, wzburza i wzrusza. Pozycja obowiązkowa każdego kinomana – polecam.

huragan7.7/10

huragan7.6/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *