Kino dla Ciebie

INFORMATOR (1999)

informator7/10

Gatunek – dramat, biograficzny

Produkcja – USA

Rok – 1999

Reżyseria – Michael Mann

Scenariusz – Michael Mann, Erick Roth


„Informator” (oryginalny tytuł „The Insider”) to film oparty na prawdziwych wydarzeniach, ukazujący walkę z nielegalnymi praktykami koncernów tytoniowych. Dzięki informacjom byłego pracownika koncernom tytoniowym postawiono zarzut stosowania niedozwolonych środków, które wywołują uzależnienie od papierosów.

W tytułową rolę informatora wcielił się doskonały Russell Crowe. Jego Jeffrey Wigand jest człowiekiem, który dokonując trudnych wyborów, ryzykując bezpieczeństwo swoje i najbliższych walczy z systemem, walczy o zwycięstwo wartości etycznych.
Pomaga mu w tym nieustraszony dziennikarz Lowell Bergman, grany przez Al Pacino. To człowiek, który nie daje się zastraszyć, który dąży do odkrycia prawdy, gotów poświęcić swoją karierę.
Trzeba przyznać, że obsada aktorska jest właśnie jednym z najmocniejszych atutów filmu.

„Informator” obok walki z koncernami tytoniowymi ukazuje również wiele typowych dla USA elementów życia: obojętność, dążenie do władzy, siła pieniądza, samotność.
Jest to film oparty na faktach. Uważam, że udało się w nim w miarę dokładnie i przekonująco pokazać wszystkie wydarzenia jakie miały miejsce w rzeczywistości.
I mimo, że praktycznie od początku wiemy jaki będzie finał filmu to i tak „Informator” trzyma cały czas w napięciu. Mroczny, niepokojący klimat filmu podkreśla muzyka, która według mnie idealnie pobudza wyobraźnię i dodaje tajemniczości.

„Informator” to obraz o prawdzie, o sile mediów i jednocześnie słabości człowieka wobec systemu korporacji. Film uhonorowano Złotym Satelitą dla najlepszego dramatu i najlepszego reżysera oraz nagrodą Critics’Choice dla Russella Crowe.
Warto obejrzeć – polecam.

Filmweb – 7.4/10

IMDb – 7.9/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *