Kino dla Ciebie

JA, DANIEL BLAKE (2016)

ja, daniel blake8/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Francja, Wielka Brytania

Rok – 2016

Reżyseria – Ken Loach

Scenariusz – Paul Loverty


„Ja, Daniel Blake” ( oryginalny tytuł „I, Daniel Blake” ) to świetny dramat ukazujący bezsilność jednostki wobec systemu, wobec biurokracji.
Obraz nagrodzono m.in. Złotą Palmą dla najlepszego filmu, nagrodą BAFTA za najlepszy film brytyjski, Cezarem dla filmu zagranicznego.

Film w sposób niezwykle realistyczny i sugestywny ukazuje walkę człowieka o swoją godność, o należyte miejsce w społeczeństwie. Ale nie tylko. To również przepiękny obraz o sile przyjaźni i odnajdywaniu radości życia mimo wszelkich przeciwności losu.
Nie da się ukryć, że film zawdzięcza swój sukces w dużej mierze odtwórcom głównych ról. Dove Johns jako Daniel Blake wzniósł się na wyżyny swego kunsztu aktorskiego. Zagrał bardzo przekonująco, naturalnie i emocjonalnie. Również Hayley Squires w roli kobiety z dwójką dzieci porywa serca widzów.
„Ja, Daniel Blake” to film prosty a jednocześnie głęboki. Bolesny i prawdziwy a jednocześnie z dużą dozą humoru. Ponadczasowy. Mimo poważnych i trudnych w dzisiejszych czasach problemów budzi on nadzieję i wiarę. Wiarę w przyjaźń, w pomoc drugiego człowieka i ludzką solidarność.

To film idealny pod względem formy i treści. Kino maksymalnie humanitarne i bardzo angażujące widza.
„Ja, Daniel Blake” jest filmem nietuzinkowym i taki, który na długo pozostaje w pamięci. To film dla każdego. Każdy z nas bowiem napotyka na swej drodze absurdy, z którymi musi walczyć.
W mojej ocenie niezwykle poruszający i szczery obraz niosący w sobie duży bagaż inspiracji dla zwykłego człowieka. Polecam! Naprawdę warto.

 ja, daniel blake          7.4/10

ja, daniel blake7.9/10

4 komentarze do “JA, DANIEL BLAKE (2016)

  1. Seans już bardzo dawno za mną, a ja cały czas pamiętam, że film wywołał na mnie niemałe wrażenie. W szczególności podziwiałam grę aktorską – coś niesamowitego! Bardzo lubię patrzeć na genialnych, lecz mało znanych wykonawców tego trudnego zawodu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *