Kino dla Ciebie

JESIENNA SONATA (1978)

JESIENNA SONATA9/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Francja, Szwecja, Niemcy

Rok -1978

Reżyseria – Ingmar Bergman

Scenariusz – Ingmar Bergman

JESIENNA SONATA

„Jesienna sonata” to wielkie i ponadczasowe dzieło mistrza Ingmara Bergmana. Głęboko psychologiczny dramat ukazujący trudne relacje pomiędzy matką i córką. Mądry i perfekcyjnie zrealizowany z doskonałą grą aktorską, świetnymi dialogami i niepowtarzalnym klimatem.
Ingrid Bergman i Liv Ulman grające bliskie sobie osoby idealnie zobrazowały chłód i uczuciową pustkę między matką i córką.

„Jesienna sonata” to kino raczej skromne, bez fajerwerków, którego akcja rozgrywa się na prowincji w rodzinnym gronie domowego ogniska. Ogniska, od którego powinno bić ciepło, a które jest miejscem bolesnego rozliczenia z przeszłością. Nie jest to film jednoznaczny, wiele postawionych w nim pytań pozostaje bez odpowiedzi. Jaki wpływ na dorosłe życie mają traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa? Jak wygląda życie tych, którzy potrzebują miłości rodzicielskiej a napotykają tylko egoizm, chłód i emocjonalną niedojrzałość rodziców? To pytania, na które musicie odpowiedzieć sobie sami w trakcie i po projekcji.

Intensywność tego wielkiego dramatu podkreślają jesienne kolory, muzyka i doskonałe zdjęcia.
To bardzo wysmakowany obraz, genialne studium egoizmu, film niezwykle emocjonalny, który na długo zapada w pamięć. Trzeba przyznać, że Bergman jest doskonałym obserwatorem –  twórcą, który ukazuje ludzkie myśli i marzenia.

„Jesienna sonata” jest w mojej ocenie bardzo dobrym  kameralnym obrazem ukazującym jaki wpływ na kontakty międzyludzkie mają najbliżsi. Jeśli miałabym stworzyć kanon klasyki filmowej to ten film zająłby jedno z czołowych miejsc. Zdecydowanie polecam – pozycja obowiązkowa!

7.9/10

JESIENNA SONATA8.3/10

2 komentarze do “JESIENNA SONATA (1978)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *