Kino dla Ciebie

KARBALA (2015)

Karbala (2015) 6/10

Gatunek – wojenny

Produkcja – Polska

Rok – 2015

Reżyseria – Krzysztof Łukaszewicz

Scenariusz – Krzysztof Łukaszewicz

Karbala

Lubię kino wojenne dlatego z dość dużymi nadziejami zasiadałam do filmu „Karbala”. Nadziejami tym większymi, że to rodzima produkcja, na dodatek inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
Historia obrony City Hall budzi podziw – podziw dla odwagi polskich żołnierzy, podziw dla dylematów z jakimi przyszło zmagać się dowódcy ( w tej roli Bartłomiej Topa ).
Sama historia jednak nie wystarczy aby otrzymać dobry obraz z wojną w tle. W mojej ocenie to bowiem średni film – technicznie niedopracowany, niejednokrotnie wręcz raziła mnie w nim sztuczność. Być może zbyt mały budżet nie pozwalał na perfekcyjną realizację filmu. Ale to niestety nie tylko kwestia reżyserskich niedoróbek – również aktorzy, poza małymi wyjątkami, są mało oryginalni, nienaturalni.

Mimo wszystko jednak „Karbala” jest dość przekonującą, emocjonującą i mądrą rozrywką. Uczy przede wszystkim tego, że należy pomagać innym, walczyć w obronie ich życia i wolności.
Pokazuje również, że i wśród Irakijczyków są ludzie dobrzy i ludzie źli – nigdy nie należy nikogo przekreślać i mierzyć jedną miarą. To hołd złożony polskim żołnierzom: ich odwadze, poświęceniu i walce w obronie innych narodów.
W filmie doskonale przedstawiono wątpliwości i rozterki żołnierzy, ich zmianę nastawienia do ludzi, świata i systemu wartości. Ale przede wszystkim pokazano jedność rodzącą się podczas walki.
„Karbala” nie należy do wybitnych filmów. Warto jednak poświęcić mu czas – dla samej historii: świeżej i prawdziwej.

https://www.youtube.com/watch?v=gKL3_CVxiIY

Karbala (2015)7.1/10

Karbala (2015)6.3/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *