Kino dla Ciebie

KIEŁ (2009)

kieł8/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Grecja

Rok – 2009

Reżyseria – Yorgos Lanthimos

Scenariusz – Yorgos Lanthimos, Efthymis Filippou


„Kieł” (oryginalny tytuł „Kynodontas”) to niełatwy i przerażający film o bestialskiej naturze człowieka, o rodzinie próbującej stłumić pragnienia dzieci izolując je od innych.
Film pokazuje do czego może doprowadzić stworzenie własnego, zamkniętego świata z dala od ludzi i cywilizacji.
To obraz brutalny, w którym rządzą przemoc, kazirodztwo, kłamstwo i najgorsze ludzkie odruchy. Utopijny i awangardowy, brudny i kontrowersyjny.

„Kieł” pokazuje, że człowiek jest istotą bardzo podatną na wpływy. Istotą, którą można ukształtować w dowolny sposób wpływając na jej odczucia i zachowania. Istotą, która jest w stanie uwierzyć we wszystko, co będzie odpowiednio „podane”, odpowiednio uzasadnione i zinterpretowane.
To film pokazujący jak można wypaczyć charakter człowieka, jak można go zmienić, jak zbudować fałszywy obraz świata. Zimny i bezduszny, makabryczny i tak naprawdę nierealny.
Film uhonorowano w 2009 roku nagrodą w Cannes.
„Kieł” jest obrazem z bardzo dobrymi zdjęciami, niezwykle sugestywną grą aktorską i minimalistycznymi dialogami. Mocny i szokujący z wieloma metaforami i głęboką psychologią postaci.

Poraził mnie, zszokował i zmusił do przemyśleń. Nie jest to film dla każdego. Nie każdy bowiem przebrnie przez ten szokujący, toksyczny, perwersyjny i masochistyczny obraz – co wcale mnie dziwi.
Poturbował mnie do granic możliwości. Jeśli potrzebujecie szoku, jeśli lubicie nietypowe filmy  to „Kieł” jest idealny dla was. Polecam.

 kieł     7.1/10

kieł
7.3/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *