Kino dla Ciebie

KOBIETA SAMOTNA (1981)

kobieta samotna9/10

Gatunek – dramat

Produkcja – Polska

Rok – 1981

Reżyseria – Agnieszka Holland

Scenariusz – Agnieszka Holland, Maciej Karpiński

Kobieta samotna

„Kobieta samotna” to głęboko realistyczny, pełen pesymizmu, brutalny i ordynarny obraz Agnieszki Holland. Przedstawia on historię samotnej matki – Ireny (Maria Chwalibóg), która pracując jako listonoszka żyje w skrajnym ubóstwie ze swoim synem Bogusiem (Paweł Witczak). Pozorne szczęście uśmiecha się do niej kiedy spotyka samotnego kalekę – Jacka, w którego rolę wcielił się genialny Bogusław Linda. Rolą tą udowodnił, że jest naprawdę dobrym aktorem i potrafi idealnie zagrać nie tylko twardzieli. Ale nie tylko jemu należą się wyrazy uznania. Cała obsada aktorska swoją perfekcyjną grą dobitnie ukazała brak perspektyw na lepsze życie a jednocześnie głęboko skrywane marzenia.

„Kobieta samotna” jest dramatem o ludziach ubogich, samotnych, skrzywdzonych przez los albo przez system. Doskonale ukazano w nim bardzo chłodne relacje międzyludzkie nawet te rodzinne. Scenografia i zdjęcia idealnie podkreślają wizualnie beznadzieję, bylejakość, szarą rzeczywistość czasów PRL-u.
„Kobieta samotna” to w mojej ocenie jeden z najlepszych obrazów Agnieszki Holland. Bardzo mocny, piękny w swojej brzydocie, surowy i wręcz brutalny.Każdy kadr przykuwa uwagę widza, zmusza do refleksji i porusza do głębi.

Na mnie film podziałał depresyjnie ale w tym właśnie tkwi jego siła. Nie jest to bowiem kino lekkie, łatwe i przyjemne. To film niezwykle głęboki i tragiczny, z ponadczasowym przesłaniem. Tak właśnie bardzo często kończą się losy ludzi pokrzywdzonych przez los, którzy nie dostają swojej szansy od życia i od tych, którym zaufali.
„Kobieta samotna” to niezwykły obraz, który poruszy każdego. Wpisał się on na stałe w polską kinematografię będąc pozycją obowiązkową dla kinomanów. Zdecydowanie polecam!

kobieta samotna 7.7/10

kobieta samotna7.3/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *