Kino dla Ciebie

KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO (1988)

Kino Dla Ciebie9/10

Gatunek – dramat, komedia

Produkcja – Hiszpania

Rok – 1988

Reżyseria – Pedro Almodovar

Scenariusz – Pedro Almodovar

kobiety na skraju załamania nerwowego (1988)
Kobiety na skraju załamania nerwowego” ( oryginalny tytuł „Mujeres al borde de un ataque de nervios” ) to kolejne dzieło Pedro Almodovara jakie miałam okazję obejrzeć. Film, który smakuje niczym najlepsze gazpacho – prosty a jednocześnie wykwintny, smaczny i perfekcyjnie doprawiony, wyśmienita mieszanka, do której chce się wracać.
To pierwszy film Pedro Almodovara, który był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, film który nagrodzono Feniksem i nagrodą Goya.

„Kobiety na skraju załamania nerwowego” mówią o problemach kobiet – w sposób zabawny i jednocześnie dramatyczny. Obraz bardzo ciekawie ukazuje uczucia, wybuchowość i zmienność nastrojów kobiety. Kobiety, która traktowana przez mężczyznę jak zabawka jest zdolna do nieprzewidzianych reakcji, potrafi walczyć i być zagrożeniem. To film, w którym Pedro Almodovar okazał się doskonałym znawcą psychiki kobiecej, jej marzeń, jej myśli i jej złożoności.
Mimo dużej dawki humoru „Kobiety na skraju załamania nerwowego” są filmem niebanalnym, emocjonalnym, głęboko uczuciowym i prawdziwym. Tak, tak Panowie – prawdziwym. Strzeżcie się więc i nie traktujcie uczuć jak zabawy bo może Was spotkać to, co Ivana ;).

W filmie doskonale spisali się odtwórcy głównych ról, co wcale nie dziwi, bo obsada jest doborowa. Carmen Maura jako porzucona i bezwzględna Pepa, Julieta Serrano w roli zdradzanej i chorej żony, czy młodziutki Antonio Banderas grający syna Ivana. Oprócz perfekcyjnego scenariusza i reżyserii, doskonałej gry aktorskiej, uwagę przyciąga muzyka i zdjęcia. Dominuje  w nich kolor czerwony, kolor miłości, zdrady, złości i zbrodni.

„Kobiety na skraju załamania nerwowego” to film, który ogląda się z dużym zainteresowaniem. Film, który jest doskonałym odzwierciedleniem kobiecej duszy i jednocześnie film, który może być doskonałą lekcją i przestrogą dla mężczyzn 😉 . Zdecydowanie polecam !

POROZMAWIAJ Z NIĄ (2002)7.6/10

POROZMAWIAJ Z NIĄ (2002)7.6/10

 

2 komentarze do “KOBIETY NA SKRAJU ZAŁAMANIA NERWOWEGO (1988)

    1. Fakt , mam ambitne plany obejrzenia wszystkich produkcji Almodovara ( może nawet z krótkometrażówkami 😉 ) Aż wstyd, że widziałam tylko około 10 jego filmów ( a nie jestem przecież taka młoda, hehe ).
      Ciekawa jestem czy spotkam wśród jego dorobku taki film, który będę oglądać „na siłę” – jak na razie jestem zachwycona 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *