Kino dla Ciebie

LABIRYNT FAUNA (2006)

LABIRYNT FAUNA9/10

Gatunek – dramat, fantasy

Produkcja – Hiszpania, Meksyk, USA

Rok -2006

Reżyseria – Guillermo del Toro

Scenariusz – Guillermo del Toro

LABIRYNT FAUNA

„Labirynt fauna” ( oryginalny tytuł ” El Laberinto del fauno” ) to film, którego akcja rozgrywa się w 1944 roku za czasów rządów generała Franco. Wyjątkowo piękny obraz, w którym okrutna rzeczywistość miesza się ze światem baśni, fantazji i marzeń. Takie połączenie udało się osiągnąć przede wszystkim dzięki perfekcyjnej scenografii i idealnie dopracowanym efektom cyfrowym.
„Labirynt fauna” jest piękną baśnią  łączącą w sobie magię z brutalnym obrazem wojny. Wbrew pozorom nie jest to obraz przeznaczony dla młodszych widzów. Mimo fantazji, przeniesienia w krainę wróżek, baśni i czarów film porusza ważne problemy świata dorosłych. To piękny film o marzeniach, tęsknocie, miłości, strachu i odwadze.

Zauroczył  mnie i zachwycił na tyle, że przez cały seans siedziałam jak …zaczarowana. Nie jestem osamotniona w swoim zachwycie. Film uhonorowano bowiem m.in. trzema Oscarami za najlepszą charakteryzację, scenografię i zdjęcia oraz trzema nagrodami BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, za kostiumy i charakteryzację.

Oprócz doskonałej scenografii i charakteryzacji urzekają w nim kreacje aktorskie. Przede wszystkim postać nastoletniej Ofelii ( w tej roli Ivana Baquero) zakochanej w książkach, żyjącej na granicy snu i jawy, marzącej o lepszym świecie dla siebie i swoich bliskich. To dzięki niej mamy okazję przenieść się w cudowny świat baśni. Na uwagę zasługują również Sergi Lopez w roli brutalnego i bezwzględnego Kapitana Vidala  czy Maribel Verdu jako Mercedes.

Polecam „Labirynt fauna”. To perfekcyjnie skonstruowany film z gatunku fantastyki, który nie nudzi, przenosi w świat marzeń. Niebanalny z dobrą, nieprzewidywalną i pochłaniającą fabułą. W mojej ocenie prawdziwa perełka !

LABIRYNT FAUNA7.3/10

LABIRYNT FAUNA  8.2/10

4 komentarze do “LABIRYNT FAUNA (2006)

  1. Wydarzenia związane z wojną opowiedziane w niekonwencjonalny sposób.Płynność z jaką realistyczna akcja przemienia się w fantazję jest godna podziwu, dla mnie 10/10 .Polecam :):)

    1. Długo zwlekałam z obejrzeniem tego filmu – fantastyka nie należy bowiem do moich ulubionych gatunków. Jakież było moje zdziwienie. Połączenie baśni i rzeczywistości okazało się jednak strzałem w dziesiątkę. Idealnie pokazuje bowiem marzenia o lepszym życiu z dala od wojny i okrucieństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *