Kino dla Ciebie

LADY BIRD (2017)

lady bird7/10

Gatunek – dramat, komedia

Produkcja – USA

Rok – 2017

Reżyseria – Greta Gerwig

Scenariusz – Greta Gerwig


„Lady Bird” to klasyczny obraz o dojrzewaniu, pokazujący  losy niepokornej Christine McPherson, uczennicy katolickiego liceum. To również piękny obraz trudnej i prawdziwej miłości matki i córki.
Film ukazuje także klasowe rozwarstwienie Ameryki i materializm jej mieszkańców. Ma przy tym bardzo głęboki prorodzinny przekaz.
W tytułową rolę wcieliła się Saoirse Ronan. Jej Christine jest buntowniczą nastolatką, sprzeciwiającą się matce, walczącą o niezależność, inne życie i realizację swoich marzeń. Matka Lady Bird ( znakomita rola Lourie Metcald ) to trudna osobowość, silna, dbająca o rodzinę a jednocześnie walcząca z córką. Walcząca tak naprawdę o lepszy los swojej córki.

Film został zauważony i doceniony przez krytyków filmowych a przede wszystkim przez publiczność. Uhonorowano go Złotym Globem dla najlepszej komedii i najlepszej aktorki – Saoirse Ronan oraz nagrodą IFTA i Independent Spirit za najlepszy scenariusz.

„Lady Bird” to w mojej ocenie film bardzo naturalny, prawdziwy i prostolinijny a jednocześnie niezwykle mądry. Bardzo ciepły, osobisty, podejmujący wiele trudnych dla dojrzewania tematów. Wzrusza i bawi, uczy życia, pokazuje jak doświadczenie wpływa na naszą przyszłość i realizację marzeń.
Lekki i przyjemny, przepełniony cudownym, sielankowym klimatem i odrobiną humoru.
Polecam go każdemu. To niezwykły obraz – prosty i mądry, zmuszający do refleksji. Robi wrażenie swoją subtelnością, naturalnością i przekazem. Warto poświęcić mu czas.

Filmweb – 6.7/10

IMDb – 7.5/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *