Kino dla Ciebie

LEGEND (2015)

Legend5/10

Gatunek – biograficzny, gangsterski

Produkcja – Francja, Wielka Brytania

Rok – 2015

Reżyseria – Brian Helgeland

Scenariusz – Brian Helgeland

Legend

„Legend” to film biograficzny opowiadający o życiu i gangsterskiej działalności braci Kray.
W rolę obydwu bliźniaków wcielił się doskonały Tom Hardy. I zrobił to w sposób niemalże mistrzowski. Doskonale udało mu się bowiem pokazać odmienne charaktery i osobowości obydwu braci : okrutnego i jednocześnie pełnego klasy Reggie’go i chorego psychicznie Ronniego. Perfekcyjnie oddał to co było odmienne w ich życiu, psychice i działaniach. Jemu należą się największe brawa, to on na swoich barkach trzyma poziom filmu. Ale to w mojej ocenie jedyna zaleta tego obrazu.

Poza tym „Legend” niczym się nie wyróżnia, niczym nie zachwyca. Miał to być przecież film gangsterski, który pokazuje meandry działań brać Kray – tak jednak nie było. Przyznaję, że film oglądałam na siłę. Znudził mnie i zmęczył. Nie jest to bowiem ani kino gangsterskie, ani produkcja sensacyjna ani lekka komedia. Ciekawa historia została opowiedziana w sposób, który nie do końca okazał się udany. To co mnie przede wszystkim raziło to narracja. Frances Shea, ukochana Reggiego stara się przedstawić życie braci z własnej perspektywy. Dlatego często pojawiają się w filmie sentymentalne sceny, skupiające się na związku kochanków a sama przestępczość to tylko dodatek do tej opowieści.

„Legend” całkiem nieźle oddaje klimat epoki – dzięki zdjęciom, muzyce i choreografii. Obecność Toma Hardy i klimat nie wystarczą jednak aby ten film uznać za dobrą produkcję. Nie dowiemy się z filmu zbyt wile o gangsterskiej działalności braci Kray, o ich przeszłości, która pchnęła ich na ścieżkę przestępstwa. A przecież miał to być film biograficzny.
Ogólnie – „Legend” to średni film. Można go obejrzeć dla samego Toma ale nie obiecuję większego zauroczenia obrazem.
Mogło być dobrze a nie było. Niestety.

Legend7.1/10

Legend7.1/10

2 komentarze do “LEGEND (2015)

  1. Zabierając się do tego seansu liczyłam na coś więcej, ale tak jak wspomniałaś, czegoś zabrakło. Szkoda, bo naprawdę mogło być o wiele lepiej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *