Kino dla Ciebie

LEON ZAWODOWIEC (1994)

leon zawodowiec10/10

Gatunek – dramat, kryminał

Produkcja – Francja

Rok – 1994

Reżyseria – Luc Besson

Scenariusz – Luc Besson


„Leon zawodowiec” (oryginalny tytuł „Léon”) to kultowa opowieść o przyjaźni,zaufaniu i współpracy zawodowego mordercy i kilkunastoletniej dziewczynki.
Prosta i banalna historia została wyśmienicie podana a przede wszystkim wyśmienicie zagrana.

Jean Reno w roli Leona to cichy i spokojny morderca. Łagodny i osamotniony, pijący mleko i hodujący swój ukochany kwiatek wzbudza zaufanie i jednocześnie współczucie. Mimo, że jest płatnym mordercą to w moim odczuciu „dobry morderca”- na pozór niedostępny, w rzeczywistości ciepły, opiekuńczy i spragniony miłości.
Kolejną postacią, która na stałe wpisała się do historii kina jest kilkunastoletnia Mathilda grana przez Natalie Portman. Odważna i niezwykle realistyczna, przejmująca i wrażliwa jest mocną stroną tego obrazu.  Aż nie chce się wierzyć, że był to debiut aktorski.
Perełką jest również Gary Oldman w niezapomnianej roli policjanta – psychopaty, szaleńca i muzykomana.

„Leon zawodowiec” to ponadczasowe, kultowe i doskonałe kino sensacyjne. W mojej ocenie klasyka kina. Hipnotyzuje, zapada w pamięć, porusza i pochłania. Chyba to jeden z niewielu filmów sensacyjnych, który zmusza do przemyśleń, który porusza tak ważne tematy jak przyjaźń, zaufanie, samotność i miłość. Sensacja, która wzrusza – taki jest właśnie „Leon zawodowiec”. Dla mnie mistrzostwo.
To obraz, w którym oprócz doskonałego scenariusza, perfekcyjnej gry aktorskiej również idealna muzyka została doskonale wkomponowana w obraz i świetnie podkreśla jego klimat.

„Leon zawodowiec” jest filmem, który bawi, wzrusza i uczy. To jeden z tych niewielu filmów, po obejrzeniu którego myślisz czy nie obejrzeć od razu po raz kolejny. Ja widziałam film dopiero dwa razy i na pewno wrócę do niego jeszcze niejednokrotnie. Bo warto.
Jeśli jest jeszcze ktoś, kto nie widział tego filmu – gorąco polecam. Każdemu kinomaniakowi.

leon zawodowiec8.1/10

leon zawodowiec8.6/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *