Kino dla Ciebie

LOVE IS THE DEVIL. SZKIC DO PORTRETU FRANCISA BACONA (1998)

LOVE IS THE DEVIL. SZKIC DO PORTRETU FRANCISA BACONA.10/10

Gatunek – biograficzny, dramat

Produkcja – Francja, Japonia, Wielka Brytania

Rok -1998

Reżyseria – John Maybury

Scenariusz – John Maybury

LOVE IS THE DEVIL. SZKIC DO PORTRETU FRANCISA BACONA.

„Love is the Devil. Szkic do portretu Francisa Bacona” jest doskonale skonstruowaną biografią Francisa Bacona, jednego z najwybitniejszych i najbardziej kontrowersyjnych współczesnych malarzy europejskich.
Mroczna, brudna i nie dla każdego zrozumiała twórczość Bacona była ściśle związana z jego osobowością. I jej właśnie poświęcony jest w głównej mierze film.
W rolę buntowniczego malarza wcielił się genialny Derek Jacobi. Odgrywana przez niego postać jest pełna realizmu – przeraża i intryguje, budzi podziw, lęk i odrazę. Ale to nie tylko jemu należą się największe wyrazy uznania. Młody Daniel Craig w roli wieloletniego kochanka i jednego z najsłynniejszych modeli artysty – George’a Dyer’a szokuje i zachwyca swoją grą.

„Love is the Devil. Szkic do portretu Francisa Bacona” nie jest filmem łatwym, lekkim i przyjemnym. Sztuka i rzeczywistość, sen i jawa mieszają się w nim na tyle, że czasami nie wiemy co jest prawdą a co tylko złudzeniem. Ale w tym tkwi właśnie urok tego wielkiego dzieła. Diaboliczny, brudny i mroczny może budzić skrajne emocje – lęk i odrazę, uwielbienie i podziw. Tak jak w obrazach Bacona.
W filmie mamy okazję obserwować ludzi wyobcowanych, samotnych, przepełnionych dramatyzmem i kochających ryzyko. Ryzyko, które choć na moment wyzwala ich z bezbronności i potrafi doprowadzić do zguby. Tak było w przypadku Dyer’ea.

„Love is the Devil. Szkic do portretu Francisa Bacona” to film przepiękny w swej brzydocie, emocjonalny i na pozór pozbawiony sensu. Żałuję tylko, że tak późno miałam okazję obejrzeć ten genialny film. Śmiało zaliczam go do klasyki kina. Niełatwej, nietuzinkowej, jedynej w swoim rodzaju. Jeśli będziecie mieli okazję obejrzeć ten obraz – zachęcam. To pozycja obowiązkowa dla wytrawnego kinomana.

LOVE IS THE DEVIL. SZKIC DO PORTRETU FRANCISA BACONA.

7.3/10

LOVE IS THE DEVIL. SZKIC DO PORTRETU FRANCISA BACONA.6.6/10

2 komentarze do “LOVE IS THE DEVIL. SZKIC DO PORTRETU FRANCISA BACONA (1998)

  1. Genialny. Dla fanów twórczości Francisa Bacona to istna perełka. Ale i laik może być zachwycony tym filmem – jego niezwykłym realizmem, brudem i świetną grą aktorską. Ze swojej strony polecam – klasyk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *