Kino dla Ciebie

MALCOLM X (1992)

Malcolm X8/10

Gatunek – biograficzny, dramat historyczny

Produkcja -USA, Japonia

Rok – 1992

Reżyseria – Spike Lee

Scenariusz – Spike Lee, Arnold Perl

Malcolm X

„Malcom X” jest biograficzną opowieścią o działaczu murzyńskim w USA. Działaczu walczącym o równe prawa dla czarnych, o szacunek i zrozumienie.
Mimo przeszło trzech godzin projekcji jest to film, który ogląda się niezwykle ciekawie. To zasługa przede wszystkim bardzo dobrego scenariusza i gry aktorskiej z Denzelem Washingtonem w roli Malcolma X na czele. Za rolę w filmie Denzel Washington został uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem oraz Złotym Popcornem.

Spike Lee z niezwykłą dokładnością ukazał kolejne przemiany głównego bohatera – począwszy od łobuza, poprzez zagorzałego muzułmanina aż po bojownika o wolność i równość. „Malcolm X” jest przede wszystkim hołdem złożonym postaci kontrowersyjnego przywódcy, który potrafił skupić wokół siebie tłumy, był ich przywódcą duchowym, prowadził do zmian. Niestety jego działalność nie podobała się nie tylko białym. W 1965 roku został on zastrzelony przez członków sekty „Naród Islamu”.
Film doskonale oddaje atmosferę tamtych lat. Moda i muzyka, rasizm i zawirowania polityczne przenoszą nas w świat minionej epoki. Świat nietolerancji, świat w którym czarni i biali to dwa odległe, zwalczające się bieguny.

„Malcom X” uczy przede wszystkim tolerancji, wiary w dobro i zrozumienia czynów naszych przeciwników. Pokazuje również, że wierność ideom tylko wtedy ma sens, jeśli owe idee są przestrzegane przez wszystkich, nie są hasłami tylko na pokaz. Tak jak było to w przypadku duchowego guru Malcolma-Eljaha Muhammada.
Jakże prawdziwa i ponadczasowa jest maksyma głoszona przez Malcolma X: „Jeśli nie jesteś gotowy umrzeć za wolność, wyrzuć to słowo ze swojego słownika”.
W mojej ocenie „Malcolm X” to film godzien uwagi. Chociażby ze względu na samą historię – sprawnie i niezwykle ciekawie opowiedzianą. Polecam.

Malcolm X7.5/10

Malcolm X7.7/10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *